Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 5 z 46 (záznamy 21 až 25 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Lenka
  2015-07-14 07:24:10
  127.0.0.1
  Prosím o radu, jaké je dávkování Sedalinu 10 ml pro koně. V návodu je popsáno dost nejasně. Prý mám dát třičtvrtě tuby pro koně cca 500 kg, v návodu to vychází úplně jinak. Potřebujeme kopavému koni ostrouhat zadní nohy. Děkuji.

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Návrh dávkování v příbalové informaci zní:

  Orální aplikátor obsahuje 10 ml = 10 dílků = 10 dávek.
  Kůň:  
  mírná sedace 0,1-0,2 mg/kg ž.hm., tj. 2-3 dávky pro toto
  střední sedace 0,3-0,4 mg/kg ž.hm., tj. 4-6 dávek pro toto.

  Jste-li na pochybách, vyžádejte si od ošetřujícího veterinárního lékaře přesné doporučení ke stanovení odpovídající dávky - vzhledem k povaze zákroku a povaze či temperamentu ošetřovaného koně.

  MVDr. K. Daniel
 • Pavlína Studničková
  2015-05-26 14:20:34
  127.0.0.1
  Dobrý den, chtěla sem se zeptat. Mám kobylku 17 let a chci ji letos nechat připustit! Tento měsíc sem s ní byla u hřebce, ale nedopadlo to, protože se hřebec do kobylky nedostal, protože je dost úzká. A tak jsme se rozhodli to zkusit ještě inseminací. Ale chtěla sem se zeptat, jestli by nehrozil pak nějaký problém u porodu, když je tak úzká. Děkuji za odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Slovo "úzká" může znamenat úzké ohraničení měkkými tkáněmi - což je menší problém, protože před porodem dochází k částečnému uvolnění a k rozšíření cest při průchodu plodu. Pokud je ovšem úzký kostní podklad pletence pánevního (vzhledem k případné velikosti plodu) může se jednat i přes částečné uvolnění - i kostního rámce pánve - o daleko vážnější problém, který za určitých okolností může vyústit v indikaci císařského řezu.

  MVDr. K. Daniel

 • Ivana
  2015-04-28 15:57:10
  127.0.0.1
  Dobrý den, prosím ještě o radu. Koníkovi přeskakují na zadních nohách korunkové klouby. Vypadá to jako by chtěli vyskočit. Prosím o radu. Je to 5 lety koník. Klouby nejsou teplé ani otekle. Muže to být volnými vazy? Pokud ano tak jakým pohybem nejlépe zpevnit.

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Kloubní laxita může mít více důvodů a proto nelze doporučit další postup bez klinického a pravděpodobně i rentgenologického vyšetření postižených končetin.

  MVDr. K. Daniel
 • Ivana Zvolankova
  2015-03-24 07:08:28
  127.0.0.1
  Dobrý den, moc bych Vás chtěla požádat o radu. Mám 5 letého koně . Dovezla jsem ho v 2.5 letech z pastvin. Koník byl zdráv. Nyní mi asi 2 měsíce po nočním klidu v boxe cuká nohou jako by ho neposlouchala něco jako kohoutí krok. Většinou to děla tak 1 nebo 3 kroky z boxu. A při práci chodí koník prostorně bez obtíží ve všech schodech. Jen jsem si všimla, že mu jakoby přeskakují klouby nad kopytem na zadních nohách. Jinak koník nekulhá a nohy mu nehřejí ani neotíkají. Koník je bez podkov a žádný teren mu nevadí. Co jsem si tak říkala, ze by to mohlo byt způsobeno. Dva dny před problémem jsme byli v kopcovitém terénu. A pak mi další den přišel s ohromnou bouli na hlavě z pastvy tak předpokládám, že mu ujely nohy a spadnul sebou. A při konzultaci s veterinářem mi bylo řečeno že má koník bolavé patky jak namrzlo. Podáván mu je alawis MSM a podpora růstu rohoviny. Mohla bych Vás požádat o váš názor. Děkuji Zvolankova

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Je pravděpodobné, že popisované příznaky budou vyžadovat i podrobnější neurologické vyšetření.

  MVDr. K. Daniel
 • sandra
  2015-03-19 18:15:20
  127.0.0.1
  Hezký den, už asi týden mi koník při práci když se zahřeje tak jakoby párkrát chrochtne (hubou jako kdyby se snažil něco vypudit a dráždilo ho to) udělá to tak 3-5x během práce, když pak dojdeme domů a vydychá se spustí se mu z nosu bílý lehce hustý soplíky trvá to tak 2-3 minutky a pak je zase klid a v normálním klidovém stavu mu z nosu neteče nic nekašle atd., je ustájen nonstop venku dekovaný, dnes se mi stalo z jedné dírky mu vyteklo maličko krve a pak byl klídek. Jedná se o chřipku? Podáváme bylinky na nachlazeni pulmoran + bylinnou směs na imunitu děkuji

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Doporučuji vyšetření a stanovení dalšího postupu praktickým veterinárním lékařem. Ať už byly popsané příznaky způsobeny primárně infekcí virem chřipky nebo ne, jedná se s největší pravděpodobností o zánětlivý proces hlubších struktur jako nosní dutiny, vzdušné vaky, apod.

  MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky