Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 7 z 46 (záznamy 31 až 35 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • lucie vicarova
  2015-01-11 22:34:12
  127.0.0.1
  Dobrý den, v listopadu jsem si koupila roční klisnu haflinga od překupníka bez průkazu. Klisně byl od počátku cítit zápach z huby, mysleli jsme si že to bylo jeho podivným krmením a tím, že s klisnou obývalo stáj prase, jenže se to od listopadu vůbec nezlepšilo, klisna občas pokašlává, hltá vodu, z nozder občas vyfrkne krmivo. Dívaly jsme se jí do huby, konkrétně na horní patro, to má v pořádku, bylo by možné že je to rozštěp měkkého patra? Popř. jak by se to dalo řešit, nebo kdyby jsme jí s tím nechali žít - jaké by to mohlo mít komplikace? Děkuji

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Popisovaný zápach znamená s velkou pravděpodobností zánět měkkých tkání v dutině ústní; může ovšem znamenat rovněž problémy dentální, zánět vzdušného vaku a pod. Bez podrobného klinického vyšetření praktickým veterinárním lékařem nelze dát na položenou otázku spolehlivou odpověď.

  MVDr. K. Daniel 

 • pavlína
  2014-12-30 18:53:35
  127.0.0.1
  Dobrý den, mám klisnu norika 9 let, je celoročně venku s dalšími 5 koňmi. Vzhledem k tomu, že současné ustájení je pro mě dosti vzdálené, našla jsem pro ni nové prostředí přímo v mém bydlišti také s celoročním ustájením venku. Prostředí je krásné, veliký prostor. Pastvinu bude sdílet s další kobylkou ČT, která je březí, hříbě se má narodit v březnu. Bude vhodné umístit mou kobylku do nového před nebo až po narození hříběte? Jak postupovat při začleňování v tomto případě? A hrozí nějaké nebezpečí přenosu nemoci pro hříbě? Děkuji

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Obecné doporučení je, že matka - klisna by se měla přemístit do nového prostředí dobu ne kratší než dva měsíce před porodem. A to z důvodu přizpůsobení novému prostředí, místní mikroflóře, atd.

  Pokud bude sdílet prostory s jiným klisnou (či více koni) je vhodné, aby ostatní koně byli v obdobném imunitním stavu = vakcinováni a v imunitě proti chřipce a (zejména z hlediska reprodukce) proti herpesvirovým infekcím.

  MVDr. K. Daniel
 • Katka
  2014-10-17 19:35:17
  127.0.0.1
  Dobrý den, mám ČT 13 let. V květnu hodil kozla a od té doby kulhá na zadní nohu. Nechávala jsem dělat rentgeny. Vše co se dalo rentgenovat je dobré, takže je to prý od kyčle. Levou půlku zadku má spadlou dolu. Bylo mi zodpovězeno, že má spadlí kloub a s tím už nic nenadělám. S koněm chodíme na procházky a kulhá pouze když jde do kopce. Mám se smířit s tím, že to má opravdu na pořád nebo by se s tím ještě něco dalo dělat? Předem děkuji za odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Podle uvedeného popisu není možné stanovit o jakou diagnózu se přesně jedná. A od přesné diagnózy závisí možnost prognózy o trvalém nebo dočasném postižení.

  Proto lze snad jen doporučit podrobné vyšetření pánevní oblasti na specializované ortopedické klinice pro koně.

  MVDr. K. Daniel
 • Barbora
  2014-10-16 22:37:35
  127.0.0.1
  Dobrý den, mám kobylku Welsh pony B (10 let). Poslední dobou má docela problém s chůzí po tvrdém povrchu a po kamínkách. Když jde sama, je to ještě v pořádku, když na ni sedí jezdec tak jde těžce. Hodně zakopává (hlavně přední nohy), jakoby na ně napadá. Když jde ale s jezdcem po louce - po měkkém povrchu - tak je to v pořádku, kluše cválá docela v pohodě (i když malá změna tam taky je). Ale tvrdý povrch a kamínky - tam je to horší. Je to asi měsíc, co je vystrouhaná. Kopyta a spěnky na dotek teplé nejsou, záda ji nebolí, nohy nemá nateklé. Jinak je úplně v pořádku. Čím ta zhoršená chůze může být? Doporučujete zavolat veterináře? Nebo počkat jak se to vyvine? Děkuji za odpověď

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Ano. Doporučuji konzultovat praktického veterinárního lékaře. S upozorněním, že může být zapotřebí RTG vyšetření kopyta, případně dolní části předních končetin.

  MVDr. K. Daniel
 • Jarka
  2014-10-14 22:41:11
  127.0.0.1
  Dobrý den. V lednu jsem u kobylky zjistila nateklá hlezna. Trochu hřáli. Na radu veterináře jsme cca 3 dny chladili, potom cca 4 dny octové zapař. zábaly, poté masírovali kostivalovým gelem. Za měsíc léčena Equipalazone práškem 7 dnů a za 2 měsíce jsme opakovali. Do toho jsme chodili na procházky na ruce a prý radši po silnici. Nic nepomáhalo. Na půlden nebo den se zlepšilo a potom zase nateklo. Nedá se říci jestli po procházce nebo po klidu. Za další 2 měsíce (červen), léčena Dona 6x2ml A + 6x1ml B injekčním roztokem. 6 injekcí po 4 dnech. A začít pomalu jezdit. Nyní je říjen, nohy jsou pořád stejné, jednou i lepší, jednou horší a já nevím co dál mám dělat. Nateklé v místech, „hluboký ohýbač prstu" a trochu „povrchový ohýbač prstu". Nehřejí, pravděpodobně nebolí, kobyla nekulhá. Je to huculka a má trochu nadváhu. Děkuji moc za radu.

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Na základě tohoto popisu není možné stanovit diagnózu, od níž je závislý terapeutický přístup nebo doporučení.

  Za nejlepší řešení lze považovat vyšetření končetin praktickým veterinárním lékařem se zkušenostmi s pohybovými a ortopedickými poruchami koní, stanovení diagnózy a následný postup.

  MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky