Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Kočky
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 5 z 86 (záznamy 21 až 25 z celkových 426)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Zuzana Mondíková
  2015-08-04 18:54:24
  37.221.244.181
  Dobrý den, chtěla bych se poradit o otázce amputace části ocasu u kočky. Poranění naší kočky je takové, že zhruba ve 2/3 ocásek odumřel, na ocas (poranění bylo "zatažené"), nicméně uvažujeme o amputaci části ocasu, ale před tím bychom se rádi zeptali, zda má taková amputace vliv např. na motoriku kočky, vylučování apod., nechceme riskovat, že se by postupně mohlo dojít k otravě. Děkuji a přeji hezký den. Z. Mondíková

  Odpovídající: MVDr. Katka Sviták Novozámská

  Dobrý den,

  v případě hrozící sepse je amputace ocasu Vaší kočky správné řešení. I s takovým hendikepem se kočka dokáže vyrovnat a uspokojivě zvládat pohyb.

  MVDr. Katka Sviták Novozámská
 • Šárka Humlová
  2015-08-03 09:53:02
  46.135.37.253
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je s cestováním se zvířetem v zemích EU? Mám britskou kočičku, očipovanou s petpasem. Jsem řidič s povolání a hodně cestuji do zahraničí. Dozvěděla jsem se,že musím kočičku 24h předem odčervit před vstupem do zemí EU. Existuje nějaká vyjímka,abych nemusela často odčervovat kočičku. Prosím můžete mi poradit. Moc Vám děkuji za Vaši odpověď. Humlová Šárka

  Odpovídající: MVDr. Martin Grym

  Vážená paní Humlová,

  k cestování po EU potřebujte ke zvířeti pouze správně vyplněný pas s platným očkováním proti vzteklině (oboje zajistí veterinární lékař). Co se týče odčervení, pak v rozmezí 24-120 hodin před překročením hranic musí být zvíře odčerveno (se záznamem do pasu - včetně uvedení času!) pouze před vstupem do UK, Irska, Finska a na Maltu. Záznam do pasu musí provést veterinární lékař. Do ostatních zemí EU potvrzení o odčervení nepotřebujete.

  S pozdravem,

  MVDr. Martin Grym
 • Ivana
  2015-07-20 17:34:10
  176.74.132.96
  Dobrý den, kocour 1 rok starý, od půl roku léčen na svědění kůže, afektované olizování a mrskání ocasem. Nález dravčíků. Již půl roku střídavě stronghold, brodline, frontline combo, Effipro a pokaždé po odeznění účinků léků se vrací svědění a lupy. Dravčíci stále v srsti, i viditelně. Dá se nějak zbavit trvale? Kocour je zřejmě alergický a proto ty afektované projevy. Jsem už bezradná, je mi ho líto. Dá se mu pomoci trvale? Děkuji předem za jakoukoliv radu nebo doporučení. Ivana

  Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

  Dobrý den,

  parazité mohou velmi nepříjemný a zdlouhavý problém. Pokud se jedná opravdu jen o dravčíky, tak by všechny vámi uvedené přípravky měly být efektivní. Pokud je problém urputný, dá se u některých z nich zkrátit interval další aplikace – např. na 14 dní. Asi nejvíce se nám osvědčila aplikace léčiv ve formě spreje. Dále je třeba zvážit nějaký současně probíhající problém v kůži, který může parazitární infekci zhoršovat (atopická dermatitida, alergie na krmivo, poruchy keratinizace, aj.). Je nutné další vyšetření a další možná onemocnění odhalit a léčit současně s parazity. Případně se s vaším ošetřujícím lékařem dohodnout na kratších aplikačních intervalech antiparazitik.

  Hezký zbytek dne

  MVDr. Zlatka Hošková

 • Vesela
  2015-06-15 12:52:55
  127.0.0.1
  Dobrý den, je něco na dravčíka pro kočky? Pro psy máme Neostomosan, ale kočka se opakovaně nakazí. Prosím poraďte.

  Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

  Dobrý den paní Veselá,

  bohužel nemám k dispozici přesný laboratorní nález, jakým parazitem je skutečně vaše kočka infikovaná. Neostomosan obsahuje pyrethroidy a je proto pro kočky extrémně JEDOVATÝ !!! a v žádném případě ho nezkoušejte. Obecně na dravčíky zabírá většina běžně dostupných antiparazitik, ale u koček už je výběr omezen, ale veterinární lékař vám pomůže vybrat účinné a bezpečné.

  MVDr. Lubomír Hošek
 • Hegerová
  2015-06-06 11:14:35
  127.0.0.1
  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli mohu něco udělat pro svou kočku. Je jí 15 let, v posledním roce a půl podstatně méně žere a postupně už vyhubla na 2,1 kg. Je kost a kůže, ale jinak je na svůj věk poměrně vitální, skáče, běhá, i když už prospí podstatně větší část dne než dříve. Je to kočka čistě bytová, ven nechodí. Dle vyšetření moče má ledviny v pořádku a cukrovku také nemá. Každý transport na veterinu ji velmi stresuje, proto zkouším tuto cestu. Dle slov doktora už její tělo nedokáže přetvářet potravu na svaly, ale že tak může ještě docela dlouho žít. Je něco, čím bych jí mohla pomoci? Čím ji krmit (dostává kvalitní granule i kapsy, občas přemražené syrové kuřecí maso), aby přibrala? Působí stále hladově, krade lidské jídlo, což nikdy nedělala. Ráda bych jí ho i dala, bohužel když ho sní o trošku více než malou porcičku, zase to všechno vyzvrací, takže v ní stejně nezůstane. Je nějaká šance ji trochu vykrmit a prodloužit jí život? Mám pocit, že už v ní chřestí kosti, jak je hubená. Děkuji za radu, Hegerová

  Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

  Vážená paní Hegerová,

  vaše otázka obsahuje i odpověď. Pokud je vaše kočka pod lékařkou péčí, objektivně nemá patologický nález a je veselá, přiměřeně aktivní, žere, pije a vyměšuje přiměřeně normálně, pak se jedná o normální stárnoucí kočku, které přirozeně ubývá svalovina. Samozřejmě má specifické požadavky geriatrického pacienta. Doporučuji s vaším lékařem ještě jednou probrat všechny možnosti přídavků do jídla, obecně by mělo obsahovat vysoce stravitelné bílkoviny, jednoduché zdroje energie, přiměřeně vlákniny na stimulaci peristaltiky a vyšší množství vitamínů. I tak je krmení geriatrického pacienta hledáním  přesného typu krmiva, po kterém kočka ani nezvrací, ani nemá průjem či naopak zácpu.

  MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky