Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Dotaz na koupi štěněte Jorkšíra po léčbě ATB

 • Petra
  2009-02-27 11:00:35
  89.235.30.9
  Dobrý den, prosím o radu. Máme domluvené štěně Jorkšíra - fenku bez PP, stáří 10 týdnů a paní majitelka volala, že ji museli nasadit ATB z důvodu střevní infekce. Váhám tedy zda ji koupit či nikoliv. Prosím poraďte. Děkuji a přeji hezký den Petra

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den Petro,

  mám velké pokušení odpovědět na Váš dotaz velmi vyhýbavě, neboť z pohledu veterináře obsahuje velmi málo informací. Vlastně jen jednu - průjem. Nevíme kdy nastal, jaká byla souvislost s krmením, s odčervením, zda onemocnělo pouze jedno štěně, více, či celý vrh, atp., atd. Přesto Vám dám radu nevyhýbavou: Zjistěte si u paní majitelky co se skrývá pod pojmem "museli nasadit"? Pokud totiž paní majitelka vyhledala veterináře krátce poté co problém nastal, ten štěně vyšetřil a nasadil léčbu, znamená to, že se o vrh dobře stará, o zdraví pečuje, pravděpodobně budou ostatní věci v pořádku a je od ní správné a poctivé, že Vám to sdělila. Nikdy není nic stoprocentního, ale v tomto případě bych věřil, že kupujete od dobrého chovatele a na Vašem místě bych koupil. Je-li však nasazení medikace antibiotik vlastní aktivita chovatelky (pomíjím aspekt druhu antibiotik a kde je vůbec bere), nejspíš má s průjmy u štěňat problémy opakované, či dokonce trvalé, je pravděpodobné, že v chovu budou i problémy jiné a případnou koupi štěněte bych přehodnotil.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky