Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Olizování podlahy

 • Zuzana
  2015-10-26 20:58:56
  2a00:1028:8388:
  Dobrý den, náš 9letý pes, celý život krmený granulemi, doufám, že těmi lepšími (při výběru jsem brala ty s větším obsahem masa a minimem obilovin), olizuje podlahu, je mu jedno jestli je to linoleum, dlažba nebo koberec, když ho pustíme ven, tak olizuje a ve velkém žere trávu. V tu chvílí je úplně nepříčetný, nedá se nijak zaujmout (ňamkou, oblíbenou hračkou), vydrží to dělat hodiny! Dříve to dělat jednou za čas spíše odpoledne (před krmením), začala jsem ho krmit 2x denně a problémy na měsíci vymizely. V létě to začal dělat znovu, nejdřív občas až to dělal každý den, je úplně šílený, něco ho trápí a já nevím, jak mu pomoci. Krevní testy měl v pořádku, změna granulí nepomohla. S variantou, že by to bylo psychické nesouhlasím, protože když dostal hladovku, tak tyto problémy odezněly, ale nejíst nemůže pořád. Prosím poraďte jaké vyšetření by jste doporučili nebo nějakého specialistu? PS: pes je epileptik, bere Phenaemalethen, ale jaterní testy má v pořádku.

  Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

  Bohužel, allotriophagia ( požírání neobvyklých věcí) či hyperfagie (nadměrná žravost), mohou mít původ jak morfologický, tak psychický. Je  potřeba vyloučit onemocnění , která by tento stav mohla navozovat - onemocnění zažívací soustavy, endokrinních žláz, je potřeba stanovit  interní status krve. Bohužel zde může být i souvislost s epilepsií, která může mít základ v mozku v podobě např. nezhoubného novotvaru a jako vedlejší produkt se může objevovat i nadměrná žravost. Takže do výčtu potřebných vyšetření se potřeba zařadit i moderní zobrazovací metody CT a MR. Pokud se přesto neprokáže žádný zjevný původce stavu, pak doporučuji obrátit se k alternativní medicíně, konkrétně homeopatií lze podobné chronické stavy dobře kontrolovat.

  MVDr. Lubomír Hošek
 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky