Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: MS plniva

 • Aneta Nová
  2017-10-30 10:15:30
  195.113.211.10

  Dobrý den, našla jsem informaci, že u psů by neměla být v magistraliter přípravě používaná laktóza. Chtěla jsem se zeptat na alternativní plniva a taky, kde tyto informace můžu najít? Děkuji za odpověď.


  Odpovídající: MVDr. Mgr. Kateřina Návojová Horáčková

  Dobrý den, 

  laktóza je problémem zejména u koček, problematické bývá i její větší množství u fretek. U psů ji nedoporučuji jako plnivo zejména v případech malých plemen a diabetiků.

  Co se náhrady týče, je možné použití indiferentních směsí, například Amylum oryzae a Sillica colloidalis anhydrica pro zlepšení tokových vlastností plniva.

  Kde lze tyto informace najít - lékárníkům i veterinárním lékařům tuto problematiku pravidelně přednáším, co se publikací týče, tak tam bohužel moc neuspějete, protože veterinární literatura se individuální přípravou zabývá spíš okrajově a problematiku plniv neřeší žádná dostupná publikace, literatura v oblasti farmaceutické technologie se přímo veterinární problematikou takto detailně také nezabývá, nicméně lze zde nalézt informace týkající se náhrad laktózy a směsí ji obsahujících například v kapitolách týkajících se individuální přípravy pro pediatrii.

  MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková
  klinický farmaceut, farm. technolog, veterinární lékař
 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky