Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Eutanazie

 • Mgr. Jiří Kamený
  2017-12-11 15:11:30
  194.213.41.2

  Dobrý den, je prosím legislativně nebo komorou stanoveno, jak má probíhat humánní eutanazie? Setkávám se neustále s uspáváním zvířat jedinou injekcí bez předchozího uspání zvířete. Jak má probíhat humánní eutanazie? Jedná se mi o zvířata ze zájmových chovů. Děkuji za odpověď.


  Odpovídající: MVDr. Martin Grym

  Dobrý den.

  Přesný postup eutanázie stanoven legislativně není, nicméně dle platné legislativy by se za tímto účelem měly použít veterinární přípravky, které jsou pro tyto konkrétní účely vyráběny a na trhu nabízeny.

  V rámci aplikace takového přípravku musí veterinární lékař dodržet pokyny, které udává jeho výrobce. Co se týká otázky, zda musí být před aplikací přípravku zvíře v sedaci či celkové anestézii, není nikde direktivně stanoveno, že zvíře musí být předem sedováno, nicméně někteří výrobci toto doporučují, protože bez předchozí sedace nezřídka dochází k excitaci zvířete. Jiní výrobci aplikaci látky bez předchozí sedace připouštějí.

  Je také potřeba zohlednit, zda jde o aplikaci do cévy či přímo do srdce, kde je sedace jistě nutná. Konkrétní postup stanoví dle dané situace veterinární lékař, který zákrok provádí.

  MVDr. Martin Grym

 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky