Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Kožní mastycytom Grade I, zasahující v řezu do okrajů bioptátu

 • Petr Škarecký
  2009-02-17 12:44:58
  89.24.7.85
  Dobrý den. Náš pes byl před dvěma měsíci operován, byl mu vyříznut kožní Mastycytom Grade 1 zasahující v řezech do okrajů bioptátu. Po téměř 3 měsících se mu na místě sice nic znovu neobjevuje, ale začal nám občas zvracet. Jaká je pravděpodobnost, že mohl mastycytom metastazovat do žaludku?? Děkuji

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  pravděpodobnost metastazování mastocytomu je malá. Ve stadiu I. zcela mizivá. Někteří autoři mastocytom řadí mezi nádory naprosto benigní. Existuje u nich výsev do okolí, ale nikoliv klasické metastáze hematogenní cestou. Na druhou stranu zvracení s mastocytomem souviset může a nemusí. V každém případě navštivte svého veterináře a situaci s ním konzultujte. Mastocytom produkuje histamin, který má negativní vliv na sliznici žaludku a může vyvolat žaludeční vředy. A tyto ulcerace žaludku zas mohou být důvodem pro žaludeční karcinom. Proti působení histaminu na žaludek je možné podávat léky. Váš veterinární lékař jistě posoudí zda je to potřebné a jaké léky použít.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky