Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 213 z 220 (záznamy 1061 až 1065 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Petra Hejtmánková
  2009-02-17 17:54:20
  80.188.40.161
  Dobrý den, pane doktore, máme problém s 23 denní fenkou yorkšírského teriéra, která má vybočené zadní nožičky - od kolínek dolů výrazně vybočují do stran, štěně se spíše plazí. Nožky lze dobře reponovat, ale pokud je nedržíme, vrací se opět do vybočení, štěně vypadá na zadních nožkách jako"lachtan". Je nějaká možnost nápravy? Obáváme se i nevratného poškození - je možnost, že by štěně normálně chodilo? Děkuji za Vaši odpověď

  Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  s podobnými malformacemi končetin se ve většině případů můžeme setkat u malých miniaturních plemen. Stupeň deviace a poškození pohybového aparátu by měl posoudit ortoped, který po podrobném vyšetření může stanovit prognózu tohoto postižení.
 • Jaroslava Smetanová
  2009-02-17 16:13:09
  85.70.223.237
  Dobrý den. Chtěla bych se Vás zeptat, jestli byste mi neporadil, kolikátý den mám jít s březí fenou na ultrazvuk. Nechávali jsme ji připouštět před 14 dny a úspěšně, ale chtěli bychom mít jistotu. Ještě bych se chtěla zeptat kolik takový ultrazvuk stojí? Děkuji za odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  vhodná doba zjišťování gravidity nakryté feny je okolo 25. dne po nakrytí. Závisí na kvalitě ultrazvuku a zkušenostech sonografisty. Ceny jsou smluvní. Je na Vás, na kterého veterinárního lékaře se obrátíte. Na cenu se informujte předem.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Petr Škarecký
  2009-02-17 12:44:58
  89.24.7.85
  Dobrý den. Náš pes byl před dvěma měsíci operován, byl mu vyříznut kožní Mastycytom Grade 1 zasahující v řezech do okrajů bioptátu. Po téměř 3 měsících se mu na místě sice nic znovu neobjevuje, ale začal nám občas zvracet. Jaká je pravděpodobnost, že mohl mastycytom metastazovat do žaludku?? Děkuji

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  pravděpodobnost metastazování mastocytomu je malá. Ve stadiu I. zcela mizivá. Někteří autoři mastocytom řadí mezi nádory naprosto benigní. Existuje u nich výsev do okolí, ale nikoliv klasické metastáze hematogenní cestou. Na druhou stranu zvracení s mastocytomem souviset může a nemusí. V každém případě navštivte svého veterináře a situaci s ním konzultujte. Mastocytom produkuje histamin, který má negativní vliv na sliznici žaludku a může vyvolat žaludeční vředy. A tyto ulcerace žaludku zas mohou být důvodem pro žaludeční karcinom. Proti působení histaminu na žaludek je možné podávat léky. Váš veterinární lékař jistě posoudí zda je to potřebné a jaké léky použít.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Petra Kořená
  2009-02-16 11:30:41
  78.108.152.130
  Dobrý den, mám dotaz ohledně léčby ledvinových kamenů. Mé fence jorkšírského teriéra byly minulý týden diagnostikovány ledvinové kameny v obou ledvinách a to v pokročilém stádiu. Momentálně ještě budeme posílat moč fenky na rozbor. Každopádně dle veterinářů je prognóza dosti nepříznivá. Bylo mi sděleno, že pokud se bude jednat o kameny nerozpustné, je možné pouze chirurgické řešení, které je ovšem příliš riskantní a poměrně složité. Jaký je Váš názor, popř. existuje v ČR pracoviště, které by mělo zkušenosti s léčbou tohoto charakteru? Děkuji za odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  ledvinové kameny (nefrolity) jsou onemocněním, které může vzniknout z různých příčin, může mít různé příznaky a různé důsledky. Není možné v rámci této poradny široce rozebírat Váš problém, či dokonce jejím prostřednictvím polemizovat s pracovištěm, které diagnózu stanovilo a navrhlo i řešení. Ale abych Vás neodbyl, pár obecných informací, kreré jste asi již dostala i u svého veterináře zopakuji.

  Nefrolity ( i další urolity) se klasifikují podle svého chemického složení. Nejčastěji se vyskytují kalciumoxalátové (ze šťavelanů), xantinové a urátové (vznikající ze solí kyseliny močové) a struvitové (tvořené fosforečnaném hořečnatoamonným). Právě složení každého konkrementu je důležitá informace pro stanovaní pravděpodobnosti "rozpustnosti" urolitů. Velikost konkrementů kolísá od sotva viditelného písku až k odlitkovým kamenům. Ledvinové kameny mohou být často objeveny pouze náhodou, např. při sonografickém vyšetření, prováděném třeba i z úplně jiných důvodů a jejich existence nemusí nutně vyvolat klinické onemocnění. Vždy se však jedná o riziko, že se tak může dříve, či později stát. Patogeneze se zpravidla rozvíjí tak, že nad konkrementem se městná moč, rozšiřuje se ledvinná pánvička a močovod až vznikne obraz hydronefrózy. V důsledku stagnace moči vzniká prostředí pro záněty v močových cestách. Někdy se konkrement uvolní a putuje vývodnými cestami močovými. Dojde-li k jeho zaklínění, nastane v místě zaklínění akutní zánět, většinou doprovázen křečemi hladké svaloviny močovodu. Stav bývá bolestivý.

  Z výše uvedeného vyplývá, že bez znalosti konkrétních údajů a jejich důkladného zhodnocení (klinické příznaky, věk pacienta, ostatní možá onemocnění, atp.), není možné navádět k nějakým pevně daným postupům. Je na Vás, abyste zvážila, zda máte důvěru k pracovišti, které Vaši fenku ošetřuje, zda jsou schopni a ochotni případnou operaci provést, či zda Vás i s Vaší pacientkou budou referovat na jiné pracoviště. V každém případě Vám přeji hodně štěstí.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Zdenka
  2009-02-10 18:10:52
  195.178.73.233
  Dobrý den, mám 3letou fenečku Pražského krysaříka, v poslední době má problémy se zadní nožičkou, při běhu ji vyhazuje! Proto vás prosím, jestli je někde v okolí Brna nějaký specialista -ortoped, popřípadě na Jižní Moravě. Děkuji za odpověď

  Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  doporučuji otevřít si webové stránky KVL ČR - jít do složky veterináři - specializace, nebo si pouze zadejte na mapce okres Brno-venkov a tam zjistíte nabídku jednotlivých veterinárních lékařů v daném regionu.
 
Komora veterinárních lékařů České republiky