Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 220 z 220 (záznamy 1096 až 1100 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Petra Bílá
  2008-11-10 19:09:01
  62.240.183.36

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Mám psa, je to jorkšír, je mu pět let, má problémy s močením, močí všude po bytě, i když byl zrovna venku. Nevíme jestli může mít nějaký zdravotní problém nebo jestli nám to třeba nedělá naschvál. Děkuji za odpověď Bílá


  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík, MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  ve Vašem případě může být psík postižen zánětem dolních i horních močových cest, stejně tak i poruchou chování. U veterinárního lékaře bude však třeba rozlišit i např. metabolický problém apod.

  Zdraví Dr. Snášil

 • nikola
  2008-11-06 07:58:57
  193.179.143.250

  Dobrý den, potřebovala bych poradit jak postupovat při přepsání majitele pejska ve vašem registru čipovaných pejsků. Děkuji, Laniaková


  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík, MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  obraťte se prosím na paní Skálovou na sekretariátu KVL ČR v Brně, tel.číslo je na webových stránkách KVL/ v současné době je zaváděn nový program, proto v současné době Vás neodkazuji na Vašeho veterinárního lékaře, který tuto službu bude rutinně provádět/.

  Zdraví Dr. Snášil

 • Alena Janečková
  2008-11-04 10:33:25
  194.213.41.2

  Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu. Náš 13letý pudlík (užívá m.j.1 ks Vasotopu,1/4 Furonu měl vodu na plicích). Nyní, ale dostal dost silnou rýmu. Existuje něco pro psa na rýmu, co mu lze podávat. Lze volně zakoupit?


  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík, MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  vzhledem k postižení srdce a plic u Vašeho psíka považuji rhinitis za vážnější komplikaci a proto Vám doporučuji návštěvu Vašeho ošetřujícího vet. lékaře, aby zhodnotil tuto změnu celkového zdravotního stavu. Při tzv. rýmě u psa se zásadně nedoporučuje aplikování kapek nebo roztoků přímo do nosních dutin, lze pouze souhlasit s jemným čištěním okolí nozder od vytékajícího sekretu a soustředit se na celkovou léčbu problému, kterou doporučí pouze veterinární lékař.

  Zdraví Dr. Snášil

 • Ryšková Petra
  2008-10-23 10:04:23
  81.30.230.90

  Údajně dle jednoho veterinárního lékaře nelze vydat pas psovi bez čipu. Pes je tetován. Co je na tomto pravdy. Děkuji za odpověď. Ryšková


  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík, MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  v současné době lze v ČR vydat pas psovi, který je tetován. Naše republika má odklad nutnosti čipování pro vydávání pasů.

  Zdraví Dr. Snášil

  Dosud je možné "pas" vydat i psovi tetovanému, jedná-li se o psa s PP. Tetování však musí být čitelné.

  Zdraví Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  v současné době lze vydat pas pro psa, který není čipován, stačí pouze tetování.

  Zdraví Dr. Snášil

 • Alena Otrubová
  2008-10-15 12:00:48
  213.168.166.195

  Dobrý den. Mám dotaz, který se týká porodu čtyřleté fenky sheltie. Byl to první porod naší feny. Porod začal cca ve 22:00 dne 13.10.2008, kdy odteklo trošku průhledné vody spolu s troškou zeleného okrajového hematomu. Následovaly zpočátku slabší a postupně zesilující stahy, kdy se objevila "bublina" a posléze hnědočervená tekutina a následně vyšel za velkého úsilí feny mrtvý černý plod /cca 1:30 - 14.10. v noci, poté fenka opět tlačila a zhruba ve 2:30 se narodila fenka - menší, ale živá, životaschopná. Protože porod mrtvého plodu byl velmi náročný, tak jsem feně pomáhala - krátkou procházkou, postavením na zadní nohy / po zkušenostech z předešlých porodů naší hovawartky/. Po porodu štěněte se fena zklidnila a přestala tlačit. Domnívala jsem se však, že jsou ve fence ještě další štěňata a tak jsem brzy ráno navštívila veterinu. Veterináři jsem popsala průběh porodu a sdělila jsem mu podezření na zadržené plody s požadavkem vyšetření feny a případnou aplikací oxytocinu nebo určení dalšího možného postupu. Pan doktor udělal sono a konstatoval, že jsou ve fence jen zbytky lůžek .... pak dodal, že možná za posledními žebry by se mohlo něco schovávat, ale spíše nic. Upozornila jsem ho, že když fenku prohmatám, tak cítím na každé straně v oblasti před žebry velké "boule", ale to prý nic nebude, pravil pan doktor. Aplikoval oxytocin a odeslal mě i s fenou domů. To bylo 7:00 ráno. Fenka byla klidná a starala se o štěně, jen ještě nechtěla žrát. Uklidňovala jsem se tím, že přece nebudu nervózně objíždět veterináře v okolí, ale dobrý pocit jsem neměla. Fenku jsem chodila kontrolovat. O půlnoci jsem šla spát. Bylo to již 24 hodin od počátku porodu.... Ráno 15.10.2008 jsem našla na zemi vedle 2 plně vyvinutá štěňata / 230 a 220g /. Fenka je porodila pravděpodobně již zadušená. Docela jsem se na sebe zlobila, že jsem dala na pana doktora a nedala jsem na svůj instinkt a na znalost fenky a průběhu březosti. Ráno jsem se stavila na veterině. Pan doktor mi vrátil peníze za ultrazvuk s tím, že se omlouvá a že jsme také lidi. Mám z toho docela špatný pocit. Mohla jsem já udělat něco lépe a jinak? Jako "snad" zodpovědný chovatel jsem při komplikacích navštívila veterináře... To mám objet pro jistotu vždy 2 - 3 veterinární pracoviště a srovnat zda jsou dg. totožné? Vím, že pes zrovna jako člověk je živý tvor, ale domnívám se, že kdyby se něco podobného stalo lékaři v porodnici, tak by z toho byly soudy a odškodňování a v případě veterináře se vrátí 500 Kč za ultrazvuk a konstatuje se, že jsme jen lidi. Prosím o radu jak postupovat příště. Fenky sheltie mám 2. Obě čtyřleté. Druhá fenka očekává štěňátka za 3 týdny a já mám samozřejmě obavy. Předem velice děkuji za odpověď Mgr. Alena Otrubová


  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík, MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,
  obecně doporučuji nakrytou fenu sonograficky vyšetřit 25.-30. den březosti, toto vyšetření opakovat kolem 50.-55.dne březosti (možno podstoupit i RTG vyš. dutiny břišní). Těmito vyšetřením lze zjistit přibližný počet plodů, jejich velikost a životní funkce. Začátek porodu lze odhadnout měřením bazální rektální teploty. Ještě před porodem doporučuji zjistit veterinární pracoviště, kde se touto problematikou rutinně zabývají a být s tímto pracovištěm v kontaktu. V případě komplikací neprodleně navštívit toto pracoviště.

  Zdraví Dr. Snášil

  Vážená paní magistro,

  Váš dotaz je spíš stížnost než opravdový dotaz. Popisujete situaci značně nemilou. Nedovolím si dělat jakékoliv závěry,neboť neznám popisovanou událost z jiné než z Vaší strany. Obecně bych na Vaše místě pro příště vyhledal asi jiného poskytovatele služeb. V tomto případě veterinárních. Jsou veterinární pracoviště, která se více specializují na malá zvířata a rovněž veterinární lékaři, kteří se specializují na sonografickou diagnostiku více než jiní. U takových máte pochopitelně mnohem menší pravděpodobnost diagnostické chyby.

  Zdraví Ondřej Rychlík

 
Komora veterinárních lékařů České republiky