Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Komplikace při porodu

 • Alena Otrubová
  2008-10-15 12:00:48
  213.168.166.195

  Dobrý den. Mám dotaz, který se týká porodu čtyřleté fenky sheltie. Byl to první porod naší feny. Porod začal cca ve 22:00 dne 13.10.2008, kdy odteklo trošku průhledné vody spolu s troškou zeleného okrajového hematomu. Následovaly zpočátku slabší a postupně zesilující stahy, kdy se objevila "bublina" a posléze hnědočervená tekutina a následně vyšel za velkého úsilí feny mrtvý černý plod /cca 1:30 - 14.10. v noci, poté fenka opět tlačila a zhruba ve 2:30 se narodila fenka - menší, ale živá, životaschopná. Protože porod mrtvého plodu byl velmi náročný, tak jsem feně pomáhala - krátkou procházkou, postavením na zadní nohy / po zkušenostech z předešlých porodů naší hovawartky/. Po porodu štěněte se fena zklidnila a přestala tlačit. Domnívala jsem se však, že jsou ve fence ještě další štěňata a tak jsem brzy ráno navštívila veterinu. Veterináři jsem popsala průběh porodu a sdělila jsem mu podezření na zadržené plody s požadavkem vyšetření feny a případnou aplikací oxytocinu nebo určení dalšího možného postupu. Pan doktor udělal sono a konstatoval, že jsou ve fence jen zbytky lůžek .... pak dodal, že možná za posledními žebry by se mohlo něco schovávat, ale spíše nic. Upozornila jsem ho, že když fenku prohmatám, tak cítím na každé straně v oblasti před žebry velké "boule", ale to prý nic nebude, pravil pan doktor. Aplikoval oxytocin a odeslal mě i s fenou domů. To bylo 7:00 ráno. Fenka byla klidná a starala se o štěně, jen ještě nechtěla žrát. Uklidňovala jsem se tím, že přece nebudu nervózně objíždět veterináře v okolí, ale dobrý pocit jsem neměla. Fenku jsem chodila kontrolovat. O půlnoci jsem šla spát. Bylo to již 24 hodin od počátku porodu.... Ráno 15.10.2008 jsem našla na zemi vedle 2 plně vyvinutá štěňata / 230 a 220g /. Fenka je porodila pravděpodobně již zadušená. Docela jsem se na sebe zlobila, že jsem dala na pana doktora a nedala jsem na svůj instinkt a na znalost fenky a průběhu březosti. Ráno jsem se stavila na veterině. Pan doktor mi vrátil peníze za ultrazvuk s tím, že se omlouvá a že jsme také lidi. Mám z toho docela špatný pocit. Mohla jsem já udělat něco lépe a jinak? Jako "snad" zodpovědný chovatel jsem při komplikacích navštívila veterináře... To mám objet pro jistotu vždy 2 - 3 veterinární pracoviště a srovnat zda jsou dg. totožné? Vím, že pes zrovna jako člověk je živý tvor, ale domnívám se, že kdyby se něco podobného stalo lékaři v porodnici, tak by z toho byly soudy a odškodňování a v případě veterináře se vrátí 500 Kč za ultrazvuk a konstatuje se, že jsme jen lidi. Prosím o radu jak postupovat příště. Fenky sheltie mám 2. Obě čtyřleté. Druhá fenka očekává štěňátka za 3 týdny a já mám samozřejmě obavy. Předem velice děkuji za odpověď Mgr. Alena Otrubová


  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík, MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,
  obecně doporučuji nakrytou fenu sonograficky vyšetřit 25.-30. den březosti, toto vyšetření opakovat kolem 50.-55.dne březosti (možno podstoupit i RTG vyš. dutiny břišní). Těmito vyšetřením lze zjistit přibližný počet plodů, jejich velikost a životní funkce. Začátek porodu lze odhadnout měřením bazální rektální teploty. Ještě před porodem doporučuji zjistit veterinární pracoviště, kde se touto problematikou rutinně zabývají a být s tímto pracovištěm v kontaktu. V případě komplikací neprodleně navštívit toto pracoviště.

  Zdraví Dr. Snášil

  Vážená paní magistro,

  Váš dotaz je spíš stížnost než opravdový dotaz. Popisujete situaci značně nemilou. Nedovolím si dělat jakékoliv závěry,neboť neznám popisovanou událost z jiné než z Vaší strany. Obecně bych na Vaše místě pro příště vyhledal asi jiného poskytovatele služeb. V tomto případě veterinárních. Jsou veterinární pracoviště, která se více specializují na malá zvířata a rovněž veterinární lékaři, kteří se specializují na sonografickou diagnostiku více než jiní. U takových máte pochopitelně mnohem menší pravděpodobnost diagnostické chyby.

  Zdraví Ondřej Rychlík

 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky