Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Vzteklina

 • Mirka
  2017-08-31 19:02:39
  178.22.115.110

  Dobrý den, mám takový, možná pro někoho opravdu hloupý dotaz. Mám obavy a strach z nákazy vzteklinou. Byla jsem na zahrádce a v ostružinách začalo něco šustit. Z trávy vylezlo malé černé zvíře. Lekla jsem se a instinktivně jsem na něj několikrát dupla. Byl to krtek. Vyzula jsem nazouvák a několikrát ho uhodila protože zahrádku už hodně zdevastoval. Chtěl utéct a pískal.Vzala jsem si pak dva klacíky a nasoukala jsem mrtvého, či omráčeného, krtka na starou misku od květináče a zanesla dědovi ať ho zlikviduje. Druhý den na to jsem večer slyšela ve zprávách, že se v Polsku nalezl mrtvý netopýr nakažený vzteklinou. Začalo to ve mě hlodat, zda i krtek nemohl být nakažený vzteklinou. Přemýšlela jsem jestli jsem se ho nedotkla rukou. Zmohla se mě panika. Rukou jsem totiž pak držela klacíky na té straně kterou jsem do něj strkala, držela jsem rukou i obuv na té straně, kterou jsem ho uhodila, ani nevím jestli tam nebyla třeba nějaká jeho krev a neotřela se třeba někde o tvář... Bojím se i toho, že jsem jednou nohou byla bosá trávě kde ležel ten mrtvý krtek. Na spodní straně chodidel mám popraskanou kůži a mám strach jestli se mi tam něco z něj nedostalo. Nebo jestli jsem na obuvi nemohla donést do bytu virus vztekliny... Krtek tělíčko poškozené neměl, ani mě nekousl, jen měl čumák od krve. Tak se bojím možné nebo nemožné nákazy vzteklinou a panikařím doma. Děkuji Vám za odpověď


  Odpovídající: MVDr. Martin Grym

  Virus vztekliny se přenáší kousnutím či šrábnutím a toto poranění musí narušit kůži (do krvácení). Popsaným incidentem s krtkem se virus vztekliny přenést nemohl. Virus se přes neporušenou kůži do organismu nedostane, a to s vysokou pravděpodobností ani popisovanými popraskanými ploskami nohou. Přenos vztekliny netopýry je možný, a to dokonce i vzduchem, ale pouze ve specifickém prostředí jeskyně. 

  Pokud Vás to uklidní, je velmi nepravděpodobné, že krtek byl přenašečem viru vztekliny a extrémně nepravděpodobné, že by na Vás popsaným způsobem virus přenesl.

  MVDr. Martin Grym  

 •  
Komora veterinárních lékařů České republiky