Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 455 z 461 (záznamy 2271 až 2275 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Kulhánková Tereza
  2009-01-22 07:56:54
  195.144.99.106
  Dobrý den, je to 5 den co můj 7 letý zlatý retriever kompletně ochrnul, doktor mi říkal, že je to zánět míchy. Denně jezdíme na kapačky a občas má lepší chvilky, kdy se normálně nají a napije ale občas se mu i špatně dýchá a poslední den a půl špatně tráví potravu, reakce v tlapkách má na bolest ale svalové reakce žádné. :( Doktor mi říkal, že léčba je dlouhodobá a bez jistého výsledku, říkal, že ani nedokáže určit jestli se ještě vůbec někdy postaví na nohy, navíc mi docházejí finance. Po jak dlouhé době se dá určit, jestli by třeba léčba měla kladné výsledky? Např. když během týdne nebo 10 dnů nenastane žádná změna, znamená to, že je hodně malá šance na uzdravení? Prosím poraďte, jsem už zoufalá a nevím jakou má naději. :(

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  Vašeho psa i Vás osobně je mně líto. Neexistuje žádný termín pro stanovení doby "kdy se pes postaví", anebo "tak teď už se nepostaví nikdy". Samozřejmě platí, že čím je doba úplného ochrnutí delší, tím je prognóza ( pravděpodobnost vyléčení) horší. Ke konkrétnímu případu diagnózy se nemohu vyjádřit, neboť jsem pacienta ani neviděl, natož abych ho vyšetřoval! Pro urychlení řešení Vašeho problému Vám mohu doporučit, zeptejte se  vašeho veterinárního lékaře, zda by bylo vhodné, kdyby vás referoval na nějaké specializované neurologické pracoviště.

  Zdraví MVDr. Ondřej Rychlík
 • Váchová Eva
  2009-01-21 12:24:12
  91.195.106.254
  Dobrý den, mám valacha 5 let ČT cca 180cm v kohoutku. Poslední dobou je na vyjížďkách velice nepříjemný a neudržitelný až vzteklý. Po takovéto vyjížďce kdy se jen vzteká a nedá se zadržet mívá bolavá záda. Je možné že je to již vrozená vada? Někdo mi tvrdil že u těchto velkých koní může být přetrvávající bolest celého těla pod sedlem a že je to v podstatě neléčitelné. Jinak koník ve volném pohybu řádí a pobíhá a nejeví známky bolesti. Prosím poraďte. Děkuji

  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Z dotazu nevyplývá, zda označení "bolavá záda" nemůže zahrnovat více či méně bolestivé kožní léze, otlaky, podlitiny apod.

  Pokud tomu tak není - avšak definitivní odpověď by mohlo dát pouze klinické vyšetření veterinárním lékařem - je pravděpodobnější, že se může jednat o záležitost psychickou, nectnost apod. Problémy tohoto druhu jsou v řadě případů "zvládnutelné", avšak nikoliv "léčitelné".

  MVDr. K. Daniel
 • Nešporová
  2009-01-18 11:38:44
  80.250.25.97
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co by se dalo dělat, když má náš koník vodu v kyčli. Nešlo by jí nějak vytáhnout nebo něco podobného?? Předem děkuji za odpověď Nešporová

  Odpovídající: MVDr. Jan Bernardy, MVDr. Karel Daniel

  Z formulace dotazu usuzuji, že se nejspíš - ale ne nutně tomu tak musí být - zmiňujete o možném nadměrném obsahu tekutiny v kyčelním kloubu nebo popřípadě fluktuujícím útvaru poblíž kyčelního kloubu.

  Ať tak či onak lze pouze doporučit pečlivé klinické vyšetření veterinárním lékařem, a je pravděpodobné, že mohou být zapotřebí případně další doplňková vyšetření ke zpřesnění diagnózy.

  Bez takovéto diagnózy není možná odpověď na Vaši otázku a další komentáře by byly ryze hypotetické.

  MVDr. K. Daniel
 • Lucie Kubištíková
  2009-01-15 15:28:22
  83.208.240.184
  Dobrý den děkuji za radu. Byla jsem u veterinárního lékaře na prohlídce. Má za to že se jedná o nějakého parazita, který byl dodán s podestýlkou. Dostala jsem nějaký přípravek v injekční stříkačce. Doma jsem ho rozředila 10ml ve 2 dc vody a vytřela králíčkovy celou hruď a okolí čumáčku (přípravek silně smrděl po benzínu) za 4 dny mám výtěr opakovat znovu. Dnes to má ale znova špinavé. Mám ho tedy nechat a až za 4 dny opakovat? Nějak mi nejde na rozum že otírání toho výtoku s tlamičky má vyléčit samotný zánět (nebo co to je). Je to všechno v pořádku?

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík, MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  nemohu po internetu posuzovat jakýkoliv léčebný postup, který zvolil Váš veterinární lékař. Mohu pouze doporučit návštěvu specializovaného veterinárního pracoviště.

  Zdraví Dr. Snášil


  Vážená paní Kubištíková,

  jsem rád, že jste navštívila veterinárního lékaře. Předpokládám, že jste si vybrala nějakého ke kterému máte důvěru. Já, který jsem na rozdíl od něj Vašeho králíčka nikdy neviděl, nejsem kompetentní ke konzultaci v daném případě. Máte-li v kolegu důvěru, řiďte se jeho radami a pokyny.

  Zdraví MVDr. Ondřej Rychlík

 • Lucie Procházková
  2009-01-14 19:36:25
  81.25.16.78
  Dobrý den, mám dotaz: před několika dny jsme navštívili kliniku Salvus v Mladé Boleslavi s čubou, křížencem labradora, s velikou boulí na krku. Čubě byla provedena biopsie v celkové anestezii, prováděla slečna MVDr. Langerová. Sami jsme si zaslali vzorek na histologii do Hradce Králové. Dnes nám paní "doktorka" volala, že omylem odebrali místo vzorku "nádoru" slinnou žlázu. Jak se zachovat v takovémto případě pochybení? Nechceme, aby naše čuba opět absolvovala zcela jistě zdraví psa neprospívající celkovou anestezii, která byla pro čubu bolestivá a nepříjemná. Druhá věc je, že jsme na veterině nechali už celkem dost peněz na to, abychom se po x dnech dozvěděli, že psovi odebrali slinnou žlázu místo vzorku tkáně, podezřelé na nádorové onemocnění a že je potřeba postupovat "znovu, ale lépe" :-((. Poraďte, prosím, chceme hlavně pro naší Sárinku to nejlepší, ale zároveň bychom rádi znali svá práva v této záležitosti.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík, MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  aspirační biopsie je orientační metoda pro rozlišení charakteru tkáňových buněk při podezření na zánětlivý proces nebo nádorové bujení apod. Tato metoda není 100% přesná, protože při vpichu tenké jehly do tkáně, nemusíme vždy nasát právě zánětlivé nebo nádorové buňky. Proto si myslím, že paní doktorka aspirovala z vyšetřovaného zduření buňky ze slinné žlázy (zduření bylo pravděpodobně mnohem větší než samotná slinná žláza?). Toto vyšetření se rutinně opakuje, čím více bioptátú, tím je diagóza přesnější.
  V případě, že nejste spokojení s prací Vašeho veterinárního lékaře, můžete se obrátit na Revizní komisi Komory veterinárních lékařů ČR, na webových stránkách: https://www.vetkom.cz/content/showPage/doporuceny-postup-pri-nespokojenosti-s-veterinarnim-osetrenim-58 najdete formulář pro stížnost na vet. lékaře.

  Zdraví Dr. Snášil


  Dobrý den,

  přiznám se, že jsem z Vašeho dotazu poněkud zmaten. Domnívám se, že biopsie byla ("z boule na krku") provedena právě pro potvrzení, či vyloučení suspektní diagnózy "nádoru". Histologické vyšetření bioptátu by v případě nádoru mělo stanovit druh nádoru a případný stupeň jeho malignity, či benignity. Z dotazu není patrné, zda je předmětný útvar zvětšená, pravděpodobně zánětem, či obstrukcí vývodu slin, slinná žláza, jak možná na klinice usoudili, či zda je potenciální nádor poblíž slinné žlázy, anebo se jedná o nádorové změny slinné žlázy. Z dotazu také není jasné, co bioptát obsahoval. Zda pouze tekutinu, či pevnou tkáň. Bez ohledu na to by však cytologickým vyšetřením pravděpodobně bylo možné nějaké buňky nalézt. Rozhodně si však nemyslím, že by kolegyně postupovala chybně, anebo, že by diagnostický úkon byl zbytečný. To je však můj osobní názor. Já nejsem kompetentní posuzovat práci kolegů. K tomu je v KVL ČR kompetentní revizní komise (RK), případně čestná rada. Máte-li pocit, že postup kliniky Salvus byl nesprávný, obraťte se stížností k RK.

  MVDr. Ondřej Rychlík

 
Komora veterinárních lékařů České republiky