Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 8 z 461 (záznamy 36 až 40 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Vratislav
  2017-08-30 20:36:56
  91.192.35.244

  Dobrý den, je veterinář po operačním zákroku při předání zvířete předat i propouštěcí zprávu s popisem provedeného zákroku?


  Odpovídající: MVDr. Martin Grym

  V žádném právním předpisu není zakotvena povinnost veterinárního lékaře předat písemně zprávu o provedeném operačním zákroku chovateli. Je ale dobrým zvykem, že na požádání chovatele je tato zpráva vydána, resp. není ve většině případů důvod, proč by vydána být neměla.  Veterinární lékař je nicméně povinen vydat chovateli platební výměr s výčtem účtovaných položek.

  MVDr. Martin Grym

 • Janaklímová
  2017-08-28 16:52:14
  178.22.115.110

  Dobrý den, vypásáme s ovcemi a kozami letos nový prostor a objevila jsem tam poměrně velké množství různých bylin. Většina jedovatá pro člověka není tak doufám, že ani pro přežvýkavce, ale co vím tak lilek černý a ostrožka stračka pro člověka jedovaté jsou. Lilek je tam jen sem tam když ho potkám tak ho vytrhávám, ale ostrožky je tam obrovské množství a kozy se na ni vrhli celkem s chutí, tak jsem je raději hned přehnala jinam. Nevíte, prosím, jestli je pro kozy jedovatá? Nebo ji schválně vyhledaly aby se přírodně odčervily? Jinak jsem tam ještě našla vlčí máky, nyní ve stavu tvorby malých makoviček a chrpu, u těch si taky nejsem jistá jestli jim neuškodí. Předem děkuji za odpověď. Pěkný den Jana Klímová


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Všeobecná odpověď je, že různorodá botanická skladba pastvy je spíše ku prospěchu. Ale: samozřejmě, že pokud určitá bylina s obsahem toxinů je přítomna ve velkém množství, může znamenat problém. Doporučuji učinit dotaz na katedru botaniky Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně s vyjmenováním rostlinných druhů, o kterých se domníváte, že na pastvě máte a že by mohly být pro zvířata (ovce či kozy) problémem. Skutečností rovněž je, že na některé rostlinné druhy, jsou některá zvířata  (typicky kozy, koně) citlivější než zvířata jiná (ovce, prasata).
   
  MVDr. K. Daniel
 • RANA Nova
  2017-07-25 21:02:43
  37.48.42.127

  Dobrý den mám dotaz na telata která se NARODÍ vitální po jednom dni nastane SILNÝ průjem s krvi smolka má gumovou konzistentní jakoby s tvrdými granulemi má velký problém se vyprázdnit a naříká další projev je otok kloubů slzeni některé osleply silné zarudle dásně ustupující od zubů s dásni zarudlou se už narodí po pitvě zjistili že mají otravu krve e coli nasadily se vykultivované antibiotika ale úhyn je stále velký ty co přežijí vypadají jak z koncentráku jsem jen ošetřovatelka ale nevěřím že jsou to jen bakterie můžu poslat foto děkuji


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Nejlepší odpovědí na tuto otázku by bylo pečlivé laboratorní vyšetření vzorků výkalů od průjmujících telat - ať již čerstvých odebraných z podestýlky nebo ze vzorku úseku střeva po pitvě telete.
   
  Na časové ose raného života telete jsou nejčastějšími příčinami brzy po narození některé typy clostridií; maličko později E.Coli, ještě později převažují příčiny virové a ještě později bývají jako příčiny nejčastěji patogeny protozoální. Případná kultivace clostridií vyžaduje udržení vzorku (jak jen možno) v anaerobním prostředí. Stanovení citlivosti na ATB je dalším krokem - jeho podmínkou je ovšem prvně zjištění kauzality.
   
  MVDr. K. Daniel
 • Gabriela Chnúriková
  2017-07-13 18:38:44
  178.22.115.110

  Dobrý den, prosila bych o radu. Mám 3,5 ročního yorka a od března má zvýšené jaterní enzymy a to konkrétně ALT. Při prvním odběru mu byla zjištěná hodnota 4,7. Lékař nasadil ostropestřec - ALAVIS SAMMY a hodnota klesla po dvou měsících na 3. Preventivně jsme dostali ještě jedno balení Alavisu, jenže po dalším odběru se hodnota opět zvedla na 6. Byl proveden i krevní obraz, ale tam vše ok. Pejsek běhá, skáče, žere, je akční a není na něm nic zvláštního. Veterinu jsme v březnu vyhledali z důvodu, že se mi pejsek "vyvrátil" na záda a chvíli to vypadalo, že nedýchá. Byl proveden RTG, EKG a kromě ALT bylo vše OK. O co by se mohlo jednat? Mám o pejska velký strach. Děkuji za odpověď. Chnúriková


  Odpovídající: Nepřidělen

  Dobrý den,

  pokud si přečtete záhlaví této poradny, zjistíte, že na váš dotaz nemůže nikdo odpovědět.

  Bronislav Kozák
  administrátor
   

 • Jaroslav Gertner
  2017-07-06 22:55:27
  2a00:1028:8394:4bf2:7d9d:f72a:9bf9:495c

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal na právní kvalifikaci, kdy veterinární lékař opakovaně do europasu, který vystavuje udělí razítko a podpis na vakcinaci, kterou neprovedl a chovatel si přinese prázdné lékovky se samolepkami, které údajně sám aplikoval. Dle mého názoru se jedná a falšování údajů ve veřejné listině. Jaké právní důsledky pro dotyčného veta tímto počínáním vznikají?

  Předem děkuji za odpověď


  Odpovídající: MVDr. Martin Grym

  Přesná právní kvalifikace by závisela na tom, jaké konkrétní důkazy by byly v daném případě shromážděny, ovšem situace, jak ji popisujete, by mohla být posouzena nejméně jako porušení §6 odst. 2 písm. a) zákona 381/91 Sb. s použitím §5 odst. 2 písm. b) bod 2 profesního řádu KVL: Veterinární lékař nemůže podpisem potvrdit žádná fakta, která nemohl osobně ověřit. Do úvahy připadá i možnost porušení §2 odst. 4 profesního řádu KVL: Veterinární lékař se nesmí podílet na výkonu veterinární léčebné a preventivní činnosti osobami, které k tomu nejsou oprávněny, a ani výkon takové činnosti podporovat. 

  Veterinární lékař se v těchto případech vystavuje riziku sankce podle §17 odst. 1 zákona 381/91 Sb., kdy je možné udělit finanční postih až do výše 30.000,- Kč, nebo až znemožnění výkonu praxe veterinárního lékaře prostřednictvím vyloučení z KVL. 

 
Komora veterinárních lékařů České republiky