Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Domácí zvířata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 1 z 34 (záznamy 1 až 5 z celkových 167)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Gabriela
  2018-07-31 16:34:46
  85.135.47.14

  Dobrý den, v zookoutku mě přes tričko škrábla kopytem ovce. Šlo o povrchové škrábnutí. Mám se obávat nějaké infekce. Do druhého dne se ranka zahojila. Mám mít obavu třeba ze vztekliny? Ovci si hladilo a krmilo spoustu dětí i dospělých. Byla v uchu označena. Jedná se u koutek na Slovensku. Děkuji. g.s.


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Infekce se samozřejmě může dostat i do povrchového škrábnutí - že se ranka zahojila je dobrá zpráva. Není podstatné jedná-li se o škrábnutí kopýtkem nebo o ostrý předmět - základní zásady ošetření drobných poranění jsou vždy stejné.

  Obava ze vztekliny je v popsaném případě zbytečná.

  MVDr. K. Daniel
 • Radek
  2018-05-16 10:27:07
  185.57.228.2

  Dobrý den, přišel mi mladý býk s rozsáhlou papilomatozou na penisu. Je v ohradě, ke kontaktu se zbytkem stáda došlo pouze skrz ohradu. Jak je nebezpečná (infekční) nákaza stáda? Je nutné desinfikovat místo, kde nemocný býk pobýval? Děkuji za rychlou odpověď.


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Papilomatóza je virové onemocnění, které se vyskytuje často např. u dojnic na strucích. Není extrémně kontagiózní (přenosné), ve stádě se šíří zpravidla pomalu a po čase samo odezní. Pastvinu, kde býk pobýval není realistické účinně dezinfikovat a případný přenos lze očekávat zejména v případě, že by býk byl používán jako plemenný. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby bylo lze zamezit přímému kontaktu (i přes ohradu) býka s jalovicemi nebo kravami.
   
  MVDr. K. Daniel
 • Hana Hnátová
  2018-02-28 11:04:06
  212.79.110.101

  Dobrý den, mám párek zdrobnělých hedvábniček (hobby chov) a chtěla bych prodat nějaké kuřátka. Jestli jsou očkování (dospělí) netuším. Je nutné malé kuřátka, které bych prodávala, mít naočkované? Děkuji.


  Odpovídající: MVDr. Renáta Hlavová

  Dobrý den,

  pokud máte jen tento párek slepiček, nespadáte do kategorie chovů, u kterých se vyžaduje striktně vakcinace.

  Pokud budete prodávat kuřata od tohoto páru tzv. "ze dvora", tak nevakcinujete, nemusíte dokládat žádné osvědčení.

  Pokud byste chtěla kuřata vystavovat nebo prodávat na hromadné akci, musíte se informovat u vystavovatele, případně provozovatele tržiště o podmínkách vystavování nebo prodeje a podle nich se pak zařídit.

  MVDr. Renáta Hlavová

 • Jana Malhocká
  2017-10-09 13:37:55
  78.80.205.115

  Dobrý den, máme 9 slepic a u dvou jsem zjistila, že jim natéká pařát mezi prsty. Špatně se jim chodí. Ale jinak zobou a čistí se. Začalo jim to tak cca měsíc po sobě. Prosím o radu, jak slepicím pomoct. Jestli to nedostávají od sebe navzájem. Děkuji Jana Malhocká


  Odpovídající: MVDr. Renáta Hlavová

  Dobrý den,

  zřejmě se jedná o nedostatky v zoohygieně chovu a následnou sekundární infekci. Nejlépe bude navštívit nejbližší veterinární pracoviště, podrobně probrat podmínky chovu (krmení, ustájení, stáří drůbeže,....) a sjednat nápravu.

  MVDr. Renáta Hlavová
 • Michaela Baumruková
  2017-10-02 11:45:05
  90.176.206.200

  Dobrý den,

  chovám stádečko koz, které jsou zařazené do kontroly užitkovosti. Povinnost takového chovatele je každoročně nechat svým zvířatům provést zdravotní zkoušky. Mohu se zeptat, jakým způsobem jsou tyto státní zakázky veterinářům propláceny? Nebo již nejsou? Za léta, co zvířata chovám, jsem za toto nikdy nic neplatila. Nyní bydlím v jiném okrese a místní veterinář si inkasoval 800 Kč (1500 s dokladem, 800 bez dokladu). Jednalo se o odběr krve 6ti kozám a jeho dojezdová vzdálenost k nám je 15km (nejel ale samozřejmě pouze cíleně sem). Nechci si stěžovat, ani nikomu škodit, jen mne zajímá, zda je tato cena adekvátní, korektní a zda panu doktorovi stát tento úkon již neproplatí?

  Jednalo se o pana doktora Michala Daňka z Jičína.

  Děkuji, s pozdravem Michaela Baumruková


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Zdravotní zkoušky podle Metodiky kontroly zdraví na daný rok jsou odpovědností chovatele. Na provedení těchto zkoušek si chovatel objednává jednoho ze schválených soukromých veterinárních lékařů.

  Stát tyto zdravotní zkoušky nehradí, pouze na ně přispívá příspěvkem na úkony prováděné v rámci MKZ.

  Nejedná se tedy o státní zakázku jako takovou.

  Ceny za veterinární činnost prováděnou soukromými veterinárními lékaři jsou ceny smluvní, Komora veterinárních lékařů je nekontroluje, neurčuje a ve většině případů ani nekomentuje.

  MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky