Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Ostatní zvířata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 1 z 3 (záznamy 1 až 5 z celkových 14)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Jana
  2018-08-13 15:02:18
  185.57.228.2

  Dobrý den přípravek Noromectin 10mg/ml (ivermectinum) je primárně určený pro skot a dobytek. Je možné ho použít i u jiných zvířat, jako je spárkatá zvěř? Případně malé druhy savců? Děkuji


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Přípravky typu ivermectinů jsou účinné pro mnoho dalších druhů zvířat, včetně zmiňovaných. Jejich registrace pro skot ovce a prasata však vyžadovala množství klinických zkoušek na jejich bezpečnost a účinnost. Jejich případné použití pro jiné druhy zvířat než jsou uvedena v registraci je plně na doporučení a odpovědnosti ošetřujícího praktického veterinárního lékaře.

  MVDr. K. Daniel
 • Mirka
  2017-08-31 19:02:39
  178.22.115.110

  Dobrý den, mám takový, možná pro někoho opravdu hloupý dotaz. Mám obavy a strach z nákazy vzteklinou. Byla jsem na zahrádce a v ostružinách začalo něco šustit. Z trávy vylezlo malé černé zvíře. Lekla jsem se a instinktivně jsem na něj několikrát dupla. Byl to krtek. Vyzula jsem nazouvák a několikrát ho uhodila protože zahrádku už hodně zdevastoval. Chtěl utéct a pískal.Vzala jsem si pak dva klacíky a nasoukala jsem mrtvého, či omráčeného, krtka na starou misku od květináče a zanesla dědovi ať ho zlikviduje. Druhý den na to jsem večer slyšela ve zprávách, že se v Polsku nalezl mrtvý netopýr nakažený vzteklinou. Začalo to ve mě hlodat, zda i krtek nemohl být nakažený vzteklinou. Přemýšlela jsem jestli jsem se ho nedotkla rukou. Zmohla se mě panika. Rukou jsem totiž pak držela klacíky na té straně kterou jsem do něj strkala, držela jsem rukou i obuv na té straně, kterou jsem ho uhodila, ani nevím jestli tam nebyla třeba nějaká jeho krev a neotřela se třeba někde o tvář... Bojím se i toho, že jsem jednou nohou byla bosá trávě kde ležel ten mrtvý krtek. Na spodní straně chodidel mám popraskanou kůži a mám strach jestli se mi tam něco z něj nedostalo. Nebo jestli jsem na obuvi nemohla donést do bytu virus vztekliny... Krtek tělíčko poškozené neměl, ani mě nekousl, jen měl čumák od krve. Tak se bojím možné nebo nemožné nákazy vzteklinou a panikařím doma. Děkuji Vám za odpověď


  Odpovídající: MVDr. Martin Grym

  Virus vztekliny se přenáší kousnutím či šrábnutím a toto poranění musí narušit kůži (do krvácení). Popsaným incidentem s krtkem se virus vztekliny přenést nemohl. Virus se přes neporušenou kůži do organismu nedostane, a to s vysokou pravděpodobností ani popisovanými popraskanými ploskami nohou. Přenos vztekliny netopýry je možný, a to dokonce i vzduchem, ale pouze ve specifickém prostředí jeskyně. 

  Pokud Vás to uklidní, je velmi nepravděpodobné, že krtek byl přenašečem viru vztekliny a extrémně nepravděpodobné, že by na Vás popsaným způsobem virus přenesl.

  MVDr. Martin Grym  

 • Helena
  2015-08-17 20:49:53
  188.92.13.182
  Dobrý den, vím že se vzteklina přenáší pokousáním. I přesto se ptám je spousta rozjetých zvířat ježků, lišek, zajíců na silnici někdy se tomu nelze vyhnout. Může se stát že se pak dotknete kola oblečením taškou může se takto přenést vzteklina? Ať máte záděrku nebo ne. Na oblečení nic není vidět. A dále je opravdu virus na vzduchu odolný? Děkuju za odpovědi Helena

  Odpovídající: MVDr. Katka Sviták Novozámská

  Paní Heleno,

  virus vztekliny přežívá v prostředí v závislosti na teplotě, je velice odolný proti nízkým teplotám, v tělech zmrzlých zvířat vydrží infekční řadu let, při teplotě 20 C maximálně 5 dní. Ničí ho UV záření i běžné desinfekční prostředky. Cestu do těla člověka si najde i vzdušnou cestou, na to je potřeba pamatovat při návštěvách jeskyní s netopýry v Jižní Americe. Vy se ale bát nemusíte, toto smrtelné onemocnění se na území naší republiky nevyskytlo od roku 2002 a zajíc či ježek nepatří mezi hlavní přenašeče. Pokud dojde u lidí k nákaze, tak prostřednictvím slin při kousnutí či škrábnutí , byť existují různé hypetetické cesty nákazy.

  MVDr. Katka Sviták Novozámská
 • Jakub
  2014-07-23 09:55:12
  127.0.0.1
  Dobrý den, mohu Vás poprosit o informaci, jak je to s rizikem nákazy vzteklinou od divoce žijících ježků v ČR (Ústecký kraj)? Našel jsem jen jeden článek o nákaze člověka od ježka (z Budapešti v Maďarsku před asi 17 lety) a pak informace pro lékaře z roku 2003, že riziko nákazy od ježka je minimální. Děkuji Vám a přeji příjemný den.

  Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

  Dobrý den pane Jakub,

  riziko nákazy vzteklinou od ježků je mizivé a nepatří mezi typické rezervoárové živočichy. Možnost nákazy vzteklinou od ježka v Ústeckém kraji tudíž považuji za velice málo pravděpodobnou.

  MVDr. Lubomír Hošek
 • Hana
  2014-05-02 16:59:34
  127.0.0.1

  Dobrý den, momentálně pobývám v Kanadě, pořídila jsem si tu ježčí slečnu a ráda bych si ji přivezla do Čech. Můžete mi prosím poradit, jaké vyšetření a očkování je povinné pro převoz ježka do naší země? Moc děkuji za odpověď.


  Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

  Vážená paní Hano,

  pro dovoz ježků nejsou speciální podmínky, dovážíte ho jako pet zvíře, je potřeba pouze veterinární osvědčení o zdravotním stavu, nejsou specifikovány bližší podmínky.

  MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky