Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 1 z 46 (záznamy 1 až 5 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Jana
  2018-11-11 09:39:38
  5.146.136.240

  Dobrý den, příští rok stěhujeme koně ze SRN do ČR natrvalo. Můžete mi, prosím, sdělit, jaké formality (kromě běžného očkování) musíme splnit? Děkuji S pozdravem Jana D.


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Tento dotaz je třeba směrovat na Odbor zdraví a ochrany zvířat místně příslušné Krajské veterinární správy v ČR.
   
  MVDr. K. Daniel
 • Jakub
  2018-07-06 23:30:23
  185.151.252.229

  Dobrý den. Potřebuji vaši radu či pomoc. No zkrátka koupil jsem si koně o kterého jsem se dlouhodobě staral. Během pár týdnu jak jsou teď vedra se ji rozrostly sarkoidy po uších (měla jich méně a malých, ale teď je to o dost větší). Jestli bych vás prosím mohl poprosit o nějaké typy či pomoc, fakt mi na mé kobyle záleží. Má to na jednom z nejhorších míst (na uchu) a potřebuju nutnou pomoc odborníka přes tuto problematiku, jelikož nespecializovaní veterináři to řešili kortikoidy a buhví čím, vyrezavanim a to vždy jen zhoršilo tak jsem už odmítal veškeré vyrezavani či kortikoidy. Posílám vám fotky, nelekněte se. Děkuji vám za vaši pomoc Prý existuje nějaká mast z USA a prý známé na sarkoidy zabrala dobře, mohl bych se zeptat tedy jestli by byla pro toto vhodná a jestli by se to tím dalo řešit? vím že to bude stát dost jelikož se ji to dost rozlezlo, ale hlavně aby byla zdravá. Chování bych specifikoval tak.. v zimě se zmenšují, ale takový nárůst počtu a zvetšení jsem doteď vůbec nezaznamenal.


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Chirurgické odstraňování sarkoidů může spočívat v jejich extirpaci ( = "vyřezávání" jak je v dotazu označováno), hlubokém zmrazování apod. Vždy záleží na lokalizaci sarkoidu a také jak koni reálně vadí.
   
  Označení "nějaká mast z USA" nelze komentovat, aniž je známý přesný název, jedná-li se o registrovaný veterinární přípravek, jaké je jeho složení, doporučení příbalové informace, atd.
   
  MVDr. K. Daniel
 • Markéta
  2018-06-28 18:27:27
  94.74.229.90

  Dobrý den, mám dotaz ohledně zánětu dělohy po připuštění. Kobylku jsem zkoušela připustit přirozeným způsobem a pokaždé (proběhly 3 pokusy) dostala zánět dělohy i po tom, co jsme provedli výplach dělohy po 8 hodinách po připuštění. Znovu zkouším inseminačně. Poprvé bez reakce, ale kobyla nezabřezla (dávka byla jedna a více naředěná). Podruhé byly dávky dvě, po té druhé jsme pro jistotu provedli výplach a stejně měla kobyla zase zánět. Mohli byste mi, prosím, poradit, jak postupovat při dalším pokusu? Jaké antibiotika nasadit a zda před inseminací přímo do dělohy, nebo do dávky spermatu nebo až po inseminaci apod.

  Moc děkuji.


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Endometritida je zánět, který postihuje vnitřní výstelku dělohy klisny. Často zůstává nediagnostikována. Také popis situace odpovídá spíše vleklému chronickému procesu než opakovaným reinfekcím. Endometritida je jednou z hlavních příčin infertility klisen a postihuje až 15% z nich. Na kladené otázky nelze přesně odpovědět. Doporučit lze pouze obrátit se na praktického veterinárního lékaře se zkušenostmi z oblasti reprodukce koní a pokusit se o vyřešení zmíněné endometritidy na základě její etiologické příčiny (těch může být i více); a to pokud možno ještě před pokusy o nakrytí klisny v dané sezóně - ať již hřebcem nebo pomocí inseminace.

  MVDr. K. Daniel
 • Michaela
  2018-04-14 16:25:23
  185.57.228.2

  Dobrý den, mám již 11-ti letého valacha Rýnského Teplokrevníka, který má třetím rokem sarkoid v uchu, na přelomu plecích a přední nohy a také pár malinkých okolo penisu, sarkoid v uchu byl podvázán a upadl. Dávám koníkovi do krmení kurkumu, ostropestřec a sarkoidy mažu mastičkou z marihuany. Sarkoid mezi předními nohami se zmenšuje a některé kolem přirození vymizeli. Kůň je ve výborné kondici a dříve sportoval. Můj dotaz zní: Mohu se s koněm, který má sarkoid účastnit závodů ? ať už hobby nebo oficiálních? Děkuji za radu


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Sarkoid není svojí povahou nakažlivé onemocnění a pokud vzhledem ke své lokalizaci nevadí, lze jej považovat třeba i za kosmetickou vadu. Záleží ovšem na typu sarkoidu a jeho lokalizaci. Vzhledem k řečenému by tedy přítomnost sarkoidů neměla pro účast na svodech, závodech apod. vadit. Podmínky účasti na akci si ale vždy určuje organizátor. Zásadnější překážkou ovšem může být i jeho lokalizace a to, jak koni překáží nebo vadí. Pod sedlem, na víčku apod.

  MVDr. K. Daniel
 • Heda
  2018-04-12 21:50:56
  89.111.119.51

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám 2 roky teď 18 letou frískou klisnu, dříve prý 3 krát rodila. Vloni i letos od jara silné říje jedna za druhou, se silnými výtoky. Stále je celá ulepená. Vloni při ultrazvukovým vyšetření nebyla náplň -  tekutiny v děloze, jen na jednom děložním hrdle 4 cysty. A letos jsem k tomu ještě zjistila, že se ji utvořilo mléko. Je to k těm říjím? Pohublá je ve hřbetě, zadek a ani krk není co bylo, ale ve břichu hubená není. Sežere vše co dostane a na vyjížďkách jde taky s chutí. Ráda bych ji pomohla, myslím že ji tenhle stav dost vysiluje a ještě s tím mlíkem jestli to nezesílilo. Předem děkuji za odpověď.


  Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

  Je velmi pravděpodobné, že popisované příznaky může být - po stanovení klinické diagnózy - nutné léčit některými hormonálními preparáty. Jejich použití vyžaduje vyšetření klisny praktickým veterinárním lékařem, přednostně veterinárním lékařem s odpovídajícími zkušenostmi v oblasti gynekologie koní, který na základě svých zjištění doporučí optimální přístup.
   
  MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky