Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Ptáci
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 2 z 14 (záznamy 6 až 10 z celkových 66)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • David Kadrliak
  2015-10-20 19:32:47
  85.135.25.254
  Dobrý den. Už je to dva roky co jsme si koupily dvě andulky bratry. Jeden je pěkně rostlý a zdravý ,ale druhý je odmalička drobnější. Jediné co mi na menší andulce vadí, že má malinké nozdry myslím dírky a špatně se mu dýchá. Při spaní někdy sýpe a pořád hýbe zadečkem. Jinak jsou to tornáda po bytě to dokáží roztočit jen ten menší musí vynaložit více úsilí. Děkuji za radu.

  Odpovídající: MVDr. Veronika Grymová

  Konkrétní radu není možné dát touto cestou. Doporučuji nechat andulku vyšetřit veterinárním lékařem, aby zjistil, zda není zúžení nozder způsobeno chronickým zánětem horních cest dýchacích nebo nějakým onemocněním ozobí.

  MVDr. Veronika Grymová

 • Iveta
  2015-09-20 18:29:35
  77.48.206.194
  Dobrý den. Máme páreček žaků a chtěla bych se zeptat jestli jsou pro ně bobulky hlohyně jedovaté. Děkuji za odpověď. Hastíková Iveta

  Odpovídající: MVDr. Veronika Grymová

  Plody hlohyně (Pyracantha sp.) pro papoušky šedé jedovaté nejsou. Hlohyně je ovšem náchylná k napadení houbovými chorobami (strupovitost, čerň), způsobenými plísněmi Fusicladium, Pullularia a Cladosporium. Bobule zkrmované papouškům musí být naprosto zdravé, bez černých nebo hnědých skvrn. Při napadení bobulí houbovými chorobami je omytí plodů nedostačující, jakkoli poškozené plody není vhodné zkrmovat.

  MVDr. Veronika Grymová

 • Janáčková
  2015-08-14 16:17:33
  62.77.85.211
  Prosím, je možné krmit andulky tvrdým chlebem, myslím pro obrušování zobáku? Není to pro ně nebezpečné, přijít do styku s pečivem vůbec? Nezajdou na to? Jsou schopné toto strávit? Dále, prosím je normální, aby zdravé měsíc staré mládě jen tak" poléhávalo a poplácávalo se na dně klece a velmi málo se pokoušelo vzlétnout? Setkala jsem se s chovatelem, který mě přesvědčoval, že to normální je. Andulka pak po týdnu zemřela. On tvrdil, že to bylo tím, že jsem jí dala do společné klece se starší andulkou, která ji zardousila. (jednalo se o párek) Děkuji za odpověď, chovateli pochopitelně nevěřím a nebudu psát kterému

  Odpovídající: MVDr. Katka Sviták Novozámská

  Dobrý den,

  podávat andulkám pečivo je zcela nevhodné a může způsobit zdravotní problémy. Měsíc staré mládě mohlo být ještě ne zcela samostatné a nedokázalo se samo nakrmit i když zdánlivě potravu přijímalo.

  MVDr. Katka Sviták Novozámská
 • Lýsková
  2015-08-03 18:03:27
  2a00:1028:9190:
  Dobrý den, jedné z naších andulek se na zobáčku objevil hnědý flíček. Máme je ve venkovní voliéře, společně s zebřičkama. Můžete nám poradit čím andulku léčit a jestli jí máme odebrat z voliéry či ne? Díky Lýsková

  Odpovídající: MVDr. Katka Sviták Novozámská

  Dobrý den paní Lýsková,

  skvrna na zobáčku Vaší andulky může mít více příčin - např. úraz či metabolickou poruchu. Doporučuji Vám navštívit veterinárního lékaře.

  MVDr. Katka Sviták Novozámská
 • Nývltová Alena
  2015-04-27 16:25:28
  127.0.0.1
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné od Straky obecné chytit nějaké onemocnění. Tato straka se vyskytuje každý den kolem domu na zahradě. Ničeho se nebojí, je stále více drzá. Myslím, že to není typické chování pro ptactvo. Není vůbec plachá, dělá nálety, na stůl na židle, tchánovi si sedla na rameno, mě dnes udělala nálet na nohu a chtěla ji ozobávat. Měla jsem pantofle naštěstí s ponožkami. Tak nedošlo k přímému kontaktu. Jídlo venku na zahradě není možné nechat okamžik bez dozoru, i když tam jíme je stále obtížnější straku odhánět. S časem je víc drzá a obtěžující. Včera našla mrtvou myš od kočky a sežrala jí. Ale mám strach jestli nemůže mít třeba vzteklinu, nevím jestli to je možné i u ptactva, protože se opravdu ničeho nebojí a nedaří se jí vyhnat. Když člověk otevře okno, musí dávat pozor, protože, když to zjistí sedne si na parapet a chce do vnitř. V jiném pokoji nalétla na postel. Chceme s přítelem založit rodinu, nemůže na někoho přenést nějakou ptačí, starčí nemoc? Děkuji za odpověď. Nývltová

  Odpovídající: Nepřidělen

  Dobrý den,

  straka patří taxonomicky do čeledi krkavcovitých, což jsou velmi inteligentní a společenští ptáci, které se často daří ochočit podobně jako papoušky. Není tedy vyloučeno, že vámi pozorovaná straka pochází z nějakého domácího chovu, což by velmi dobře vysvětlilo její příchylnost k lidem a snahy dostat se do bytu.

  Přestože existuje celá řada onemocnění, u nichž je možný přenos z ptáků na člověka, tak v situaci, kterou popisujete, je takové riziko zanedbatelné (vzteklinu lze úplně vyloučit).

  Doporučuji vám poptat se v okolí, zda někomu nechybí ochočená straka, případně zajistit odchyt straky a její přesun na jiné stanoviště. V tom vám může pomoci Česká společnost ornitologická (http://www.cso.cz/) nebo nejbližší pobočka nějaké ekologické organizace (například http://www.zayferus.cz/, http://www.ptacicentrum.cz/, http://www.veronica.cz/ apod.). Nasměrovat vás může i odbor životního prostředí vašeho místního obecního úřadu.

  MVDr. Veronika Grymová

 
Komora veterinárních lékařů České republiky