Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Ptáci
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 7 z 14 (záznamy 31 až 35 z celkových 66)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Čálková
  2012-07-03 14:11:04
  127.0.0.1
  Dobrý den. Moc prosím o pomoc a radu. Moje korelí samička mám problém se stabilitou a orientací. Nevylétla z klícky jako obvykle, tak jsem ji vzala na prst z klece a po pokusu vzletu kolikrát narazila na zeď. Když jsem ji konečně opatrně vsunula do klece, je desorientovaná,neudrží stabilitu a nepije ani nejí. Po jemném postříkání vodou z rozprašovače se snaží před vodou utéct. Zlomené nic nemá, jen stále chodí po dně klece. Komunikuje pískáním jako obvykle, na zapískání reaguje, po krátkém chození v kleci brzy usíná, ale nedovolí ji spát ta špatná stabilita. Tato příhoda se stala v tomto teplém období, tak mám strach, jestli neměla něco jako mrtvičku nebo otřes mozku po nárazech na zeď. Poraďte prosím, jak ji pomoci, dostat do ni vodu a krmení. Děkuji

  Odpovídající: MVDr. Ľubica Nečasová

  Vážená paní Čálková,

  jediný způsob, jak korele v tomto stavu podat tekutiny a krmení, je pomocí sondy přímo do volátka. Zcela jistě to vyžaduje návštěvu u veterináře. Kromě zajištění příjmu potravy a tekutin je potřeba korelu vyšetřit, aby se zjistila příčina špatné koordinace. Do úvahy připadá jednak poškození centrální nervové soustavy, ale i celková nemoc či ztráta zraku.

  S pozdravem
  MVDr. Ľubica Nečasová
 • Barbora Jantáková
  2012-05-30 14:32:27
  127.0.0.1
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na mé amazoňany. Mám dva samečky spolu v kleci (teda alespoň podle dna testu jsou to oba samci) mají 11 měsíců. Poslední týden jsem si všimla že oba dva někdy vydávají zvláštní sekané zvuky a přitom se jako kdyby ,,naparují". Nevíte o co se jedná? děkuji za radu.

  Odpovídající: MVDr. Ľubica Nečasová

  Vážená paní Jantáková,

  jedná se o přirozené chování, kterým si papoušci vymezují teritorium a dávají o sobě vědět. S dospíváním papoušků budou tyto projevy intenzivnější.

  S pozdravem
  MVDr. Ľubica Nečasová
 • Luboš Fleischmann
  2012-05-19 17:38:10
  127.0.0.1
  Dobrý den, moji rodiče mají andulku starou 7 let a rádi by si ji vzali sebou na návštěvu ke mě do Bruselu. Je možné s ní vycestovat nebo je nutné nějaké povolení nebo potvrzení od veterináře? Velice děkuji za informaci. S pozdravem Luboš Fleischmann

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  ačkoliv to vypadá, že dotaz je velmi jednouchý a přímý a odpověď by tomu měla odpovídat, odpovím košatěji. Prakticky: Pojedou-li rodiče do Bruselu za Vámi autem na návštěvu, není na cestě nikdo, kdo by mohl cokoliv kontrolovat. Přesto byste měl mít veterinární osvědčení. Jak moc obsáhlé takové osvědčení má být a další informace Vám podá Státní veterinární správa ČR, (navštivte www.svscr.cz), anebo zastupitelský úřad Belgie. Pokud v Bruselu zavoláte na Agence fédérale pour sécurité de la chaine alimentaire, dozvíte se, že potřebujete veterinární osvědčení od veterináře.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Novakova
  2012-05-09 23:42:10
  127.0.0.1
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li je možné vycestovat s agapornisem do Rakouska? Budu potřebovat nějaké potvrzení od veterináře nebo nějaké vyšetření? Děkuji předem za Vaši odpověď.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  pro cestování (nekomerční dovozy, průvozy a vývozy) se zvířaty je v rámci EU harmonizováno pouze cestování se psy, kočkami, fretkami, cirkusovými zvířaty a koňmi. U papoušků tomu tak není. Vzhledem k tomu, že mezi ČR a Rakouskem nejsou žádné hraniční kontroly a nejsou dány obecné podmínky převozu ptáků, nemělo by přes hranice nic bránit. Je však možné, že Rakousko má pro dovoz zvláštní podmínky, ať už veterinární, nebo zoologické. Konkrétní podmínky Vám sdělí Státní veterinární správa ČR (viz www.svscr.cz), anebo nejlépe zastupitelský úřad Rakouské republiky.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • venda
  2012-05-07 16:55:03
  127.0.0.1
  Dobrý den, mám 9 roků andulku a teď má problém s nožičkami. Má všechny prstíky do předu a teď je má "sevřené v pěst" jako v křeči. Chodí po zbytku nožičky, už tam má otlaky a nemůže ani na bidýlko. Děkuji za radu Ondráková

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  snad Vás nepřekvapím, když Vás s andulkou pošlu za veterinárním lékařem, nejlépe specialistou na choroby exotických ptáků. Nerad spekuluji, ale z popisovaných příznaků bych uvažoval o dně ( pakostnici ). Může se však jednat třeba i o vápenku, anebo nějaké jiné onemocnění. Bez vyšetření veterinárním lékařem se však jedná o pouhé dohady.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky