Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Ptáci
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 8 z 14 (záznamy 36 až 40 z celkových 66)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • katka
  2012-04-06 16:38:30
  127.0.0.1
  Dobrý den, potřebovala bych poradit, včera sem si koupila korelu ve zverimexu je mladá a ochočená, ale porad přešlapuje nevydrží stát v klidu, a teďkom sem zjistila že má průjem, je nějak nemocná?

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  má-li korela průjem, není to v pořádku. Průjem může být pouze dietní chybou, například z náhlé změny krmiva, může se však také jednat o závažné infekční onemocnění. I přešlapování může být způsobeno pouze změnou podmínky místa chovu, nebo třeba pro korelu nepříjemně tvarovaným bidýlkem. Určitě doporučuji nastudovat nějakou příručku o chovu korel, okamžitě vysadit krmení s vysokých obsahem vody (ovoce) a navštívit veterinárního lékaře.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Milan Kuchara
  2012-03-26 22:38:24
  127.0.0.1
  Dobry den, prosim Vas chcel by som sa spytat, nasa andulka, samicka ma asi 3 roky, pred mesiacom sa jej vytvoril mensi hrvol nad bruskom, veterinar nam povedal ze je to normalne ze obcas sa to može vytvoriť. Chcem sa spytať, naša andulka kazdu noc zvraciam, vyvracia semienka a všetko čo pojedla cez den. Robi to posledny tyzden. Je cula, trus ma v poriadku, je normalne, pije čistu vodičku, lieta po izbe, len nevieme prečo len cez noc, vyvracia stravu. Cez den nie, len v noci ked ide spat. Vopred dakujem za odpoved

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,
   
  podle popisu v e-mailu se určit diagnóza nedá. Hrbol na bříškem může být třeba nádorek, nejspíš lipom, mohlo by se jednat i o kýlu, ale také o vystupující hrudní kost v důsledku hubnutí andulky. To by mohlo mít souvislost s popisovaným zvracením. Samotné zvracení může být příznakem závažného onemocnění, zánětu volete, nebo celkového parazitárního, či bakteriálního onemocnění. Na druhou stranu se popisuje i zvracení, které nemá žádný klinický dopad, nejčastěji u samečků jako náhradní sexuální aktivita. Doporučuji obrátit se na Vašeho veterinárního lékaře a požádat jej, aby Vás referoval na nějaké pracoviště, které se zabývá hlouběji aviární medicínou exotických ptáků.

  Zdraví 
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Iveta
  2012-02-18 11:40:52
  127.0.0.1
  Dobrý den, naše andulka je unavená, načepýřená, moc nejí a zvrací bílou hmotu. Její trus je hustý, ale okolo je vždy mokrá zelená tekutina. O jaké onemocnění by se mohlo jednat? Děkuji.

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  asi Vás zklamu, ale popisované příznaky se hodí na kdejaké onemocnění, zejména trávícího aparátu a bez vyšetření jsou veškeré teoretické úvahy pouhými spekulacemi. Tato i jakákoliv jiná poradna nemůže nahradit veterinárního lékaře, který papouška vyšetří a odebere od Vás daleko přesnější anamnézu. Například se zeptá kdy, zda a případně čím byla andulka odčervená, co kdy a jak zobe, jak pije, atp. A na základě Vašich odpovědí bude směřovat další dotazy a vyšetřování.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Michaela
  2011-12-18 20:19:25
  127.0.0.1
  Dobrý den, koupila jsem papouška žaka od člověka, který veřejně užívá titul MVDr. a chová papoušky žako a agapornise. Když jsem chtěla potvrzení, že je papoušek, kterého kupuji zdráv, sdělil, mi že je veterinář a že by poznal, kdyby byl papoušek nemocný. Papouška jsem koupila a po měsíci ode dne koupě papoušek zemřel. Pitva prokázala, že byl nakažen virem PBFDV. Doma jsem už jednoho papouška měla a hned jsem je nechala na sebe zvykat, bohužel se od nově koupeného papouška nakazil a zemřel o dva měsíce později. Zjistila jsem, že prodávající má opět inzerát na prodej papoušků. Chtěla bych, aby nedělal ostudu ostatním veterinářům a hlavně, aby někdo jiný neprožil to, co jsme zažili my při trápení s nemocnými papoušky. Koho mám oslovit, aby mu byla provedena kontrola prostředí v jakém chov provozuje a zda není šiřitelem smrtelného nakažení ptáků? Děkuji předem za odpověď.

  Odpovídající: Nepřidělen

  Kontrolu chovatelských zařízení je oprávněna provádět místně příslušná Krajská veterinární správa, odbor welfare a ochrany zvířat.

  Komora veterinárních lékařů nemá v tomto ohledu žádnou pravomoc a prošetřuje podezření na pochybení veterinárních lékařů pouze v souvislosti s jejich výkonem veterinární léčebné a preventivní činnosti, což není tento případ. Navíc ani není zřejmé, zda je onen veterinární lékař členem KVL.

  Tazatelce proto doporučuji obrátit se na místně příslušnou KVS, které může ohlásit svoje podezření na nevyhovující podmínky chovu a toto podezření pak KVS prošetří.

  Vzhledem k tomu, že papoušek uhynul krátce po nákupu, má tazatelka dále možnost řešit věc přímo s prodejcem prostřednictvím standardního reklamačního řízení.

  Do budoucna doporučuji kupovat ptáky pouze s písemným zdravotním osvědčením od veterinárního lékaře – člena KVL, neboť pouze členové KVL jsou oprávněni vykonávat veterinární léčebnou a preventivní činnost. Velmi doporučitelná je i písemná kupní smlouva s prodejcem. Ihned po nákupu je vhodné obrátit se na svého praktického veterinárního lékaře, který zkontroluje dodanou dokumentaci i ptáky, a eventuálně může doporučit některá vyšetření doplnit nebo zopakovat.

  MVDr. Veronika Grymová
 • jitka
  2011-10-31 16:35:10
  85.92.41.137
  Prosím pomozte. Mám 1 rok starou andulku. Je to sameček a hezky mluví. Asi před půl rokem se začal točit doprava a náhle přestal ovládat pravé křidélko a pravou nožičku. Prstíčky se mu pevně sevřely a tak se vlekl pomocí levé nožičky do klece. Když jsme ho odchytli začli jsme mu masírovat nožičku a asi po 1 minutě zase ovládal celé tělíčko. Od té doby pozorujeme, že najednou začne být nervozní, prudce vyskakuje, nebo cukavě přičapává jako by ho něco štípalo, lítá po bytě, nebo zůstane nepohnutě stát a upřeně se dívá na svoje nožičky, nebo křidélka. Rovněž se mu zdvihá ocásek do výšky, jako při křeči nebo bolesti. Pije i zobe normálně, trus nemá řídký, nebo neobvykle zabarvený na tělíčku nepozorujeme žádné změny, nebo cizopasníky. Je nám divné, že z jednoho pouzdérka roste normální barevné peříčko a peříčko šedé husté takzvaný kvap. Přiletí na ruku a upřeně se dívá do obličeje a zase na sebe. Je vidět, že žádá o pomoc, jinak se chová čile a zdravě. Naši zvěrolékaři si nevědí rady. Pokud by jste měl zkušenosti s tímto onemocněním, prosím poraďte. Finanční záležitost respektujeme. Děkuji Jitka

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  Přečtěte si, prosím, záhlaví této poradny. Tato poradna je nekomerční a neslouží k náboru klientů. Váš problém je specifický a mohu Vám jen doporučit řešit jej s příslušným odborníkem. Zdaleka ne každý veterinář se zaobírá aviární medicínou. Naopak, jsou kolegové, kteří se výhradně věnují aviární medicíně a specielně papouškům. Doporučuji Vám obrátit se na pracoviště, které se specializuje na onemocnění exotických ptáků.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky