Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Ptáci
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 9 z 14 (záznamy 41 až 45 z celkových 66)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Václav
  2011-10-04 09:55:28
  109.80.101.156
  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na mého Amazoňana. Při dýchání mírně chrchlá a někdy si odfrkne a má při dýchání mírně otevřený zobák. Připadá mi jako zahleněný. Celkově ale nevypadá nemocně, není ani nečepýřený. Mám mu podávat nějaký přípravek nebo pokud jde o nachlazení samo odezní. Předem Vám velice děkuji za odpověď

  Odpovídající: MVDr. Radka Vaňousová

  Dobrý den,

  pokud má problémy s dýcháním, a podle vašeho popisu jsou to potíže poměrně závažné, když musí mít při dýchání otevřený zobák, tak bych nečekala až onemocnění samo odezní, ani bych se nesnažila podávat mu něco z domácí lékárny a navštívila bych veterinárního lékaře nejlépe specialistu na choroby ptáků.
 • Michaela Nováková
  2011-09-05 09:23:06
  90.181.55.157
  Dobrý den, mám náhodně sestavený pár andulek chovaný v kleci, samice nyní asi 6-7letá (nalezenec, zároveň oba ptáci milovaní dětmi, tudíž trvalé rozdělení či výměna páru není pro nás ideálním řešením) snáší na dno klece již od začátku srpna, samec vejce zpočátku ničil, nyní již ne, samice na nich sedí, ale ne tak intenzivně, jako v budce. Budku jsem ji dala poprvé před 2 lety, protože chtěla hnízdit na zemi, od té doby odchovala úspěšně 3 snůšky, ale hnízdila by stále dokola, i když budku odeberu. S každou další snůškou snáší více a více vajec - posledně do budky 12ks, nyní na zem již s menšími několikadenními přestávkami již asi 20. Snažím se zkrátit den na 9 hodin, omezit míchanici, nyní přidávám do vody kalcium. Jak pomoci, pokud ptáky oddělím, na jak dlouho (jsou na sebe zvyklí)? Dá se použít nějaká hormonální léčba a pokud ano, na koho a jaké pracoviště mi doporučíte se obrátit? Jsem z Prahy 10. Bojím se, aby se samice zcela nevyčerpala a neodvápnila a obávám se, že problém je trvalý, tedy nebude stačit vyřešit ukončení pouze současné snůšky. Jak nejlépe postupovat? Děkuji za radu, Michaela Nováková

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,
   
  přečtěte si, prosím, zadání v záhlaví této poradny. Na některé dotazy odpovědět podle regulí ani nemohu, šíře jiných pak opravdu přesahuje její účel a možnosti. Poohlédněte se na internetu, například na www.veterina-info.cz a určitě naleznete pracoviště kde Vám rádi poradí.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • Katka
  2011-07-21 00:44:46
  85.71.102.206
  Dobrý den, asi před rokem a půl jsme si koupili do bytu papouška od chovatele. Původně bydlel ve voliéře. Když jsme si ho přivezli, zjistili jsme, že má zvětšený jeden prst na nožičce, ale mysleli jsme, že se tak už narodil. Teď, když jsou mu dva roku, se začal oškubávat. Oškubal si peří u zobáku, na stehýnkách, dokonce i pod křídly. Vůbec celé jeho opeření mi připadá takové prořídlé. Neustále se drbe u zobáku a okusuje si nožky. Často sedí načepýřený a je agresivní (neklove, jen když ho hladím na lysince u zobáku, kterou si udělal, myslím že ho svědí). Myslím, že to vypadá na vápenku (svrab), ale neviděla jsem u něj žádné útvary, které jsem viděla na fotografiích takto postižených ptáků, proto doufám, že mi odpovíte co nejdříve. Děkuji mnohokrát.

  Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

  Dobrý den,

  bohužel bez možnosti klinického popř. mikroskopického vyšetření nemohu doporučit žádnou léčbu, proto vám doporučuji navštívit veterinárního -specialistu na exotické ptáky.
 • Lucka
  2011-06-30 13:36:05
  193.165.147.170
  Dobrý den, v pondělí mi ulétla andulka (samec). Zbylo mi pět andulek, z toho čtyři samci a jedna samička. O samičku je stále veliký zájem a myslím si, že jí to vadí i jejímu partnerovi. Například její partner jí jde nakrmit do budky a v tom okamžiku se všechny ostatní andulky hrnou za ním a začnou se všichni hádat o samici. Nemyslím si, že by byla hlady, její partner jí samozřejmě nakrmí, ale potřebuje do toho dát hodně úsilí. Štěstí je, že on jediný může do budky. Samice sedí v budce, snáší vejce, ale nikdy je nevysedí. Jenom dvakrát se jí to povedlo, poprvé to byli tři samci (to jsou ti obtěžovatelé) a podruhé jeden samec (ten ulétl). Já bych se tedy chtěla zeptat jestli by bylo vhodné zakoupit například ještě jednu samici? Ještě chci doplnit, že samici je přibližně šest let a za tu dobu u sebe žádnou samici neměla. Myslíte si, že by ji přijmuli mezi sebe? A co by se dělo kdybych zakoupila dalšího samce, místo toho co mi ulétl? Také mi můžete napsat svůj vlastní návrh, jak to vymyslet. Jenom nechci tyto andulky od sebe oddělovat. Děkuji za odpověď

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  Přečtete-li si záhlaví této poradny, jistě seznáte, že Váš dotaz je vysoce nad jejím rámcem. Dokonce je trochu i mimo problematiku veterinární medicíny, alespoň v tom užším slova smyslu. Váš dotaz je chovatelský, etologický a doporučuji Vám obrátit se na odborníky v chovu exotických ptáků.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 • kamila
  2011-06-12 19:44:09
  85.71.209.55
  Dobrý den mám otázku. Jak se mají korelám stříhat drápky a jestli se jim stříhají?

  Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

  Dobrý den,

  drápky se zastřihují, pokud přerůstají a jejich délka pak dělá ptákům problémy v chůzi, či sezením na bidýlku. Stříhání není až tak banálním úkonem jako u jiných zvířat. Fixace papouška vyžaduje zkušenosti a i k vlastnímu zastřižení je třeba mít trochu rutinu. Nešťastné zastřižení může způsobit i vykrvácení ptáka. Nemáte-li s tím zkušenosti, doporučuji obrátit se na veterinárního lékaře, nejlépe na pracovišti, které má zkušenosti s ošetřováním exotického ptactva.

  Zdraví
  MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky