Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Hlodavci
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 1 z 48 (záznamy 1 až 5 z celkových 240)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

 • Lenka
  2018-01-13 07:41:22
  95.82.136.75

  Mám 4-letého křečka. Dnes sem ho našla s oteklou tváří a okem. Co se mu mohlo stát?


  Odpovídající: Nepřidělen

  Dobrý den,

  pokud si přečtete záhlaví této poradny, zjistíte, že váš dotaz nemůže nikdo odpovědět.

  Bronislav Kozák

  administrátor

 • Michal
  2016-09-14 14:50:29
  147.251.36.43
  Dobrý den, mému potkanovi bylo podáno anestetikum injekčně a po zákroku (kastrace) mi byl ještě v narkóze vrácen k přepravě domů. Doma to po několika hodinách vypadalo, že začíná hýbat čelistí a tlapkou, ale neměl se k probuzení. Po večerním telefonátu nás veterinář ujistil, že je to v pořádku a musíme ho nechat v klidu dospat. Ráno jsme ho však našli stále ve stejné poloze, ovšem bez známek života. Později tentýž den se mi do rukou dostala informace, že veterinář je povinen na zvíře po operaci dohlížet a majiteli odevzdat až po probuzení. Je to tak? Pochybil lékař? Pokud ano, jak postupovat? Nejde mi o finanční ani jinou kompenzaci, pouze o zadostiučinění, aby tento osud nepotkal i jiná zvířata, pokud by byl důsledkem jednání, které je v rozporu s legislativou či kodexy. Děkuji Michal V.

  Odpovídající: MVDr. Veronika Grymová

  Dobrý den,

  Váš dotaz nelze odpovědět prostřednictvím internetové poradny. Podezření na pochybení veterinárního lékaře prošetřuje Revizní komise vždy individuálně na základě veškerých dostupných důkazů, zejména zdravotní dokumentace konkrétního pacienta. Vysvětlení postupu naleznete zde: https://www.vetkom.cz/content/showPage/doporuceny-postup-pri-nespokojenosti-s-veterinarnim-osetrenim-58

  MVDr. Veronika Grymová
 • TR
  2016-08-25 23:21:41
  78.45.232.129
  Dobrý den, ráda bych touto cestou poprosila o radu. Máme doma rok zakrslého králíka, který už od jara hrozně líná. Když se s ním pomazlím, jsem celá od chloupků, když ho pohladím, lítají chloupky všude a ruka je jich taky celá. Bohužel si s tím už nevím rady, kartáčování mi přijde nekonečné a tak mě napadlo, jestli mu třeba nechybí nějaký vitamín? Budu ráda za jakoukoliv odpověď, která by nám mohla pomoct. Děkuji, Tamara Rastočná

  Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

  Vážená slečno Rastočná,

  bohužel , králíčci obecně línají velmi, a zvláště přes léto a zvláště králíci chovaní v bytě. Neznám složení potravy vašeho králíčka , to vyhodnoťte s vaším veterinárním lékařem. Také je vhodné vyšetření kůže na invazivní nemoci. Většinou ale u domácích králíků neřešíme nedostatek, ale naopak nadbytek přísunu krmiva a vitamínů. Pokud by jste chtěla omezit línání králíka, pak jedno z řešení, pro vás asi nepřijatelné, je umístit ho venku – potom se přizpůsobuje drsnějším nocím a přestane ztrácet srst, kterou jinak v teplém bytě nepotřebuje.

  MVDr. Lubomír Hošek

 • Martina
  2016-07-10 20:17:52
  78.157.141.254
  Dobrý den, prosím o radu, veterinářka mému králíčkovi píchla do zad kortikoid a vitamín B, kvůli ochrnutí půl poloviny těla, od předních packy až po bříško, pravděpodobně se jednalo o mrtvičku či uraz. Králíčka mi neodborně vyšetřila a dala injekce. Před podáním se králíček snažil více pohybovat, po píchnutí 1 injekci kortikoidu a pak následně druhou, ale vitamín B bodla první do jedné strany a pak jak byla stříkačka do poloviny prázdná tak aplikaci veterinářka přestala a zbytek píchla na druhou stranu poté byl králíček jako smyslu zbavený. Po několika hodinách králíček zemřel. Podle pitvy kterou jsem si nechala provést, ukázalo že králíček vykrvácel vnitřně z levé ledviny. Králíčka bodla do ledviny a napumpovala ji tam vit B. Nejsem jediná kdo takovým to způsobem ztratil své milované zvířátko, na toho má svědomí mnohem víc. Je možné aby veterinářka která čerstvě dostuduje muže bez dostatečné praxe ordinovat? A ještě sama bez asistence? Stalo se to na veterinární klinice v O., MVDr. E. F.. Kdyby tohle udělala člověku tak to měla na svědomí s okamžitým zákazem činnosti a následně jako trestný čin pro úmyslné zabití. U zvířat bohužel tohle není. Jako čerstvý absolvent zdravotnictví jsem se nikde nedozvěděla zda se dá umřít na píchnutí injekce do ledviny (jen u chronického zánětu, ale to je jiná situace). Budu ráda když mi k téhle situaci odpovíte. Předem děkuji.

  Odpovídající: Nepřidělen

  Dobrý den,

  k vašemu případu se může vyjádřit pouze Revizní komise KVL ČR.

  Doporučený postup při nespokojenosti s veterinárním ošetřením naleznete zde:
  https://www.vetkom.cz/content/showPage/doporuceny-postup-pri-nespokojenosti-s-veterinarnim-osetrenim-58

  Bronislav Kozák
  administrátor

 • Kateřina L.
  2016-04-09 22:06:13
  2a00:1028:83a2:
  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat jestli se muže člověk nakazit nějakou nemocí od křečka. Dnes mi bohužel umřel křeček skoro se nehýbal byl prý mírně nafouklý chodil se akorát napít měl zpomalené pohyby nakonec ho přítel našel v domečku už mrtvého. Byl to druhý křeček ze zverimexu co nám takto uhynul koupili jsme si 2. Byly ze stejného vrhu ten první byl o poznáni menší zemřel úplně stejně asi po 2,5 měsících, druhý dnes. Chtěla bych ale vědět jestli se nemohl přítel nakazit něčím když na něj sahal. Ruce si umýval.

  Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

  Dobrý den,

  vzhledem k tomu, že vůbec neznám příčinu úhynu vašich křečků, nedovolím si ani spekulovat, zda se jednalo o infekční onemocnění, a tudíž, zda se vůbec váš přítel mohl něčím nakazit. Obecně mne ani žádné takové onemocnění nenapadá, většinou mohou lidé od drobných hlodavců onemocnět kožními infekcemi plísňového či parazitárního původu, které ale nejsou ani pro křečka, ani pro lidi smrtelné.

  MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky