Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Představujeme – MVDr. Radomír Opršal

  Časopis Zvěrokruh 8/2014
     Společenská rubrika

Radka Vaňousová

Předseda volební komise

MVDr. Radomír Opršal

ŽIVOTNÍ KRÉDO:

Dělat vše tak, abych se mohl podívat druhému rovně do očí, v rodině, v práci i ve veřejném životě. Nedělat druhým to, co bych nerad dostával naloženo sám.

 

Jak byste se sám popsal ?

Ouvejs, jednodušší otázka na úvod by nebyla? Je nesmírně těžké popisovat sám sebe, to by měla být výsada pozorovatele zvenčí. Podle zevnějšku jsem starší prošedivělý pán. Podle povahy extrovert, občas vznětlivý, někdy popudlivý. Občas lenivý, někdy s klasickou prokrastinací – samozřejmě u činností nepopulárních, do kterých se mi opravdu nechce. Ale tuto chuť sem tam něco odložit na „někdy jindy“ má asi každý. Pozitiva ale ať opravdu raději hledají a hodnotí jiní.

Jaké máte životní krédo?

Dělat vše tak, abych se mohl podívat druhému rovně do očí, v rodině, v práci i ve veřejném životě. Nedělat druhým to, co bych nerad dostával naloženo sám.

Odkud pocházíte, ovlivnilo vaše rodinné zázemí výběr budoucího povolání ?

Rodák jsem z Jihlavy, ročník 1961, maminka učitelka, tatínek vyučený řemeslu, ale celý život pracující jako úředník.

Takže žádné generační předávání praporu. Zajímavé ale je, že na jihlavské gymnázium jsem vstupoval již s poměrně jasnou představou, kam dál, i když můj výběr pramenil z tehdy hodně naivní představy o pomoci nebohým zvířátkům. Nedostat se na veterinu, byl by ze mne dnes asi hoteliér. Se zvířaty jsem se vlastně poměrně intenzivně potkával od raného dětství, tety a strýcové na Havlíčkobrodsku a Svitavsku, pracující v zemědělství a sami hospodařící ve vesnických chalupách byli základem mých kontaktů jak s užitkovými, tak domácími zvířaty. A v bytovce jsme měli kočku a kanáry, abych nezapomněl.

Jak vzpomínáte na studentská léta?

Nostalgicky, jako na moc krásné životní středo- i vysokoškolské období, krušné chvilky paměť ráda zasune do šuplíku se značkou neotvírat a nabízí jen ty radostnější a příjemné vzpomínky. Na gymplu prima parta, společné brigády, víkendové výpravy, mimoto závodní tancování až do výkonnostního stupně B, sborový zpěv.

V Brně nás potom sestavili a my se stmelili do čistě pánské skupiny za účelem nácviku spartakiády (první děvče jsme nafasovali do skupiny až ve 4. ročníku, druhé v páťáku, což je v dnešních poměrech v alma mater věc nemyslitelná a asi pro mnohé i nepředstavitelná), od začátku zase muzika – převzali jsme od starších kolegů bigbítovou kapelu a spolu s naším ročníkovým diskžokejem odehráli spoustu večírků,

 

s muzikou jsme se motali i okolo našeho studentského divadla a pět let jsem zase zpíval v BASu – čili Brněnském akademickém sboru. S kapkou nadsázky lze říct, že když se někdo ptal, jak na študiích prospívám, odpověď byla, že ty študia raději prozpívám… Určitě jsem nebyl žádný premiant, spíše průměrný student, ale ty hromady zážitků za to určitě stály.

Jak se vyvíjel váš profesní život?

Promoval jsem v březnu 1985 jako poslední 11semestrový absolvent, ve stejném roce pak škola vypustila do života i první várku pětiletkářů. Ale tehdejší systém nás dokázal zařadit do pracovního procesu všechny, formou takzvaných umístěnek. Já měl štěstí, že byly vyslyšeny moje zarputilé žádosti o změnu z původního Terezína na Třebíčsko, kam jsme se v mých dvaceti přestěhovali. Otčím tam vedl Turistické středisko Jalovec, lyžařský vlek, restaurant a ubytování se 60 lůžky, k tomu měl deset koní huculů a kříženců poníků, ostatního zvířectva nepočítaně, takže jsem se opravdu nenudil.

Zakotvil jsem v Moravských Budějovicích a začal pracovat jako klasický obvoďák s praxí velkých zvířat. Pak svatba, první dcera, revoluční události a s volnou volbou veterináře první ztráta iluzí, když jsem ze dne na den přišel o rajon. Takže jsme s kamarádem rozběhli malou ambulanci, tehdy věc pro majitele psů na malém městečku docela udivující, přítel zakrátko odešel do sféry humánních léčiv, já začal s obchodem s veterinárními přípravky… no a to mě spolu s tou miniambulancí zatím živí celých popřevratových 25 let.

…. a těď už zbývá jen vyslovit ta dlouho utajovaná tři přání

 

Máte nějaké domácí mazlíky?

Samozřejmě, asi jako každý v naší profesi, více než 25 let chováme skotské teriéry, byla to láska k plemeni na první pohled. Úžasné povahy, trošku náročnější údržba, ale prostě zlatíčka. Dnes máme staříka 12letého psa, devítiletou fenu a jejího čtyřletého potomka. Docela prima smečka. A dvě želvy nádherné, také už přes 15 let, takže při krmení pozor na prsty.

Jak trávíte svůj volný čas ?

Smích …. Zcela nečekaně …. Zpívám v Jihlavském smíšeném sboru Melodie, k tomu pokladnictví ve Sboru dobrovolných hasičů, rybařina na chatě u Vranovské přehrady, každý týden volejbal s místními kantory a snažím se ještě občas vlézt na kolo, abych fyzicky nezakrněl, no a nejméně deset dní v roce sjezdová lyžovačka někde na horách. Jedno jestli tuzemských nebo zahraničních, hlavně nesmí být fronty u turniketů… což pohříchu splňují zatím spíše Alpy, takže opět – k nudě docela daleko.

Jak jste se dostal k práci pro Komoru?

Klasickou nominací od OS někdy okolo roku 2000 (musela by asi zjistit naše paní matrikářka), začínal jsem v čestné radě, potom jsem pracoval v revizní komisi, pak oddech a poslední tři volební cykly ve volební komisi.

Jak vnímáte aktuální dění týkající se veterinárních lékařů?

Docela intenzivně, prostřednictvím například nejstarší dcery, která se k mojí radosti potatila a již rok si hledá vlastní cestu profesního růstu. Nebo prostřednictvím svých obchodních partnerů, kde se setkávám s tvrdou realitou života terénních praktiků. Nebo tím, že se snažím účastnit se aktivně vnitrokomorového dění, protože jsem přesvědčen o tom, že pokud se nepostaráme sami o sebe, nikdo jiný to za nás neudělá. Pořád mne tak ještě neopustila víra v silnou stavovskou organizaci, která si i nadále obhájí či posílí pozice v této nelehké době.

S tím souvisí i odpověď na vaši další otázku – co přát kolegům a Komoře do budoucna? Jistojistě solventní klienty, což v dnešní době vůbec není samozřejmost.

 

… domácí mazlíci

Občas více kolegiality a dobrých vztahů, nadhled a někdy potřebnou pokoru. Komoře pak dobré a pracovité obsazení vrcholných orgánů v nadcházejících volbách.

Jaké jste znamení?

Vodnář… ale na horoskopy moc nedám…

Vtip na závěr

Izák a Mojše vedou řeč o životě a obchodu a Izák si stěžuje … „Věděj, jak je to složitý, za korunu koupím, za dvě prodám … a z toho jednoho procenta holt nějak musím vyžít …“

 

 

Rozhovor připravila
Radka Vaňousová
.