Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Představujeme – Štěpán Vencl

  Společenská rubrika

AMI

Štěpán Vencl

 

MALÉ DESATERO VĚCÍ NEJMILEJŠÍCH

1. Nejoblíbenější zvíře – terčovec

2. Nejoblíbenější jídlo – špenátová polévka

3. Nejoblíbenější místo v domě – vana

4. Oblíbený film – U pokladny stál

5.Oblíbená kniha – Moby Dick

6. Oblíbený žánr hudby – cokoliv kromě metalu a dechovky

7. Oblíbená destinace pro dovolenou – chalupa

8. Doba, ve které bych chtěl žít – vždy o 1 den zpět, abych se vyhnul mnou udělaným chybám

9. Místo, kde bych se chtěl příště narodit – kdekoliv mimo porodnici (tam už to znám)

10. Tři věci, které bych si vzal na opuštěný ostrov – kapesní nůž, kapsu na kapesní nůž, zpáteční lístek

Doktor Štěpán Vencl pochází z Pardubic a svá studentská léta prožil v Brně. Již při studiu pomáhal na veterinární klinice MVDr. Vladimíra Tlučhoře, CSc., v Pardubicích, takže po škole nemusel hledat jiné místo. Kromě toho vyučuje externě anatomii na Univerzitě Pardubice a je členem čestné rady Komory veterinárních lékařů ČR. Stará se o deset koček a jednu želvu. Mezi jeho koníčky patří sport, knihy a úprava fotografi í pořízených mikroskopem. V blízké budoucnosti plánuje odjet do zahraničí, aby si prohloubil odborné znalosti a zdokonalil se v cizím jazyce.

Pane doktore, ráda bych se vás na úvod zeptala, odkud pocházíte?

Narodil jsem se v Pardubicích, kde celá naše rodina žije již po generace. Také většinu mého dětství jsem prožil v tomto velmi klidném koutu naší země. Kromě jedné cesty do NDR jsme si s rodiči vystačili v rozsahu původního Československa (Krkonoše, Českomoravská vrchovina, Jeseníky, Zemplínská Šírava, Slovenský ráj aj.). Teprve, když jsem dospíval, tak jsem si užil dostatek zahraničních cest (Japonsko, Čína, Tchaj-wan, Austrálie, Nový Zéland, většina zemí Evropy), nicméně již bez rodičů.

Máte sourozence? A jaká byla vaše dětská a školní léta?

Rodiče to se mnou a s mými sourozenci nikdy neměli lehké a dost možná jsou tak trochu už navyklí na naše ostré životní obraty. Bohužel, jako nejmladší jsem si sourozenců mnoho neužil. Sestra je o 15 let starší a bratra mi v roce 1992 tragicky vzala autonehoda. Právě tato událost mi významně ovlivnila nejen celé dětství, ale bude mě ovlivňovat i nadále po celý život. Základní školu s úžasným označením Makarenkovo náměstí jsem si odbyl v Pardubicích. Dnes se však tato škola jmenuje ZŠ Benešovo náměstí. Pak jsem čtyři roky dojížděl studovat na Gymnázium Dr. Emila Holuba v Holicích. Na ten čas, ale zejména na kolektivy obou škol vzpomínám s láskou…

Proč jste se rozhodl pro studium veteriny, máte to v rodině?

V naší rodině si nutně připadám jako exotický druh. Mezi kupou inženýrů a manuálně velmi zručných lidí jsem jediný, kdo přičichl k biologii a medicíně. Rozhodnutí jít studovat a dělat veterinu pro mě nebylo vůbec jednoduché. K zájmu o vše živé mě přivedl bratr. Měl na tehdejší dobu nádhernou sadu encyklopedií a mnoho informací z nich mi vysvětlil.

Chovali jste doma nějaká zvířata?

Naši rodiče nepatřili k nadšeným chovatelům zvířat po bytech, proto jsme doma žádné zvíře neměli.

 

… bodavé sací ústrojí klíštěte pod mikroskopem

To se samozřejmě odrazilo v našem dětském chování, kdy jsme chtěli okusit to zakázané ovoce – mít doma zvíře. Bratr začínal s různými druhy hlemýžďů. Choval je v 5litrových lahvích od okurek na balkóně ve 12. patře. Později jsme přešli na chov akvarijních rybek a akvária byla poschovávána různě po bytě. Když bratr odešel, dovolili mi rodiče zprvu jedno akvárium, pak další a další… Vše pak vyvrcholilo o Vánocích, kdy jsem pod stromkem nalezl psa, Fredyho. A byl to asi právě Fredy, kdo mě do veteriny definitivně uvrtal.

… Ciliat1- FK-Bo (ultrastruktura)

 

Jaký jste si užíval studentský život v Brně?

Studentský život jsem si alespoň první roky strávené na naší alma mater příliš neuvědomoval. Nikdy jsem na kolejích ubytovaný nebyl a ani jsem studentské večírky nebo jiné akce příliš nevyhledával. Jelikož jsem od prvního ročníku chodil na praxi na kliniku v Pardubicích, snažil jsem se čas strávený v Brně pokud možno zkrátit na minimum. Později, když jsem se přestěhoval z privátu na ubytovnu, jsem postupně studentskému životu přišel na chuť. Dokonce v klubu Trix (hned vedle restaurace Tatra) jsem strávil silvestra a pomáhal s jeho vymalováním na modro-oranžovou kombinaci.

Jako absolutní vrchol studentského života ale beru období, kdy jsem na Ústavu parazitologie pracoval na diplomové práci. Ten čas utekl a zbyly jen vzpomínky… a ta diplomová práce.

Jaké byly vaše profesní začátky?

Po celou dobu studia jsem souběžně docházel pomáhat na veterinární kliniku MVDr. Vladimíra Tlučhoře, CSc., v Pardubicích, takže po škole jsem vlastně ani jiné místo nehledal. V praxi se zaměřuji zdaleka nejvíce na laboratorní diagnostiku, nemoci exotických zvířat, nemoci ústní dutiny, ultrasonografi cká vyšetření a jako zpestření nemoci přežvýkavců. Před čtyřmi roky jsem také navázal spolupráci s Univerzitou Pardubice, kde od té doby externě vyučuji anatomii. V blízké budoucnosti bych rád změnil na nějakou dobu své působiště do zahraničních destinací za účelem prohloubení odborných znalostí a zdokonalení se v cizím jazyce.

Kde dnes bydlíte, stále v Pardubicích? Máte pro nás nějaký tip na výlet?

Ano, přesně tak. Žil jsem a žiju v Pardubicích. Pardubice jsou typickým nížinným městem s velkým množstvím kvalitních cyklostezek, takže doporučuji všem vyrazit na výlet na kole či na bruslích. Pardubice mají nádherné historické jádro s unikátním renezančním zámkem. V celém městě naleznete řadu příjemných hospůdek a kaváren. Také kulturně se zde vyžijete do sytosti.

Prozraďte nám něco o sobě. Máte rodinu a chováte nějaká zvířata?

 

… rodinná dovolená na Šumavě 2007

Jsem svobodný, bezdětný. Co se týká zvířat, tak mám nyní na chalupě deset koček (2 dospělé a 8 koťat) a doma želvu. Vzhledem k plánovanému delšímu studijnímu pobytu v zahraničí nemám tendenci příliš zvyšovat množství zvířat v mém nejbližším okolí.

Jaké jsou vaše koníčky kromě cestování?

Během loňského roku se dostal na první místo sport, zejména plavání, cyklistika, běžky a jestli je to sport, tak i houbaření. Zajímám se o historii, velmi rád si přečtu dobrou knihu a s oblibou zhotovuji a upravuji fotografi e pořízené mikroskopem.

… pět pohledů na Chicago

 

Byl jste někde na letní dovolené, případně máte nějaký tip?

Na letní dovolené jsem bohužel nikde nebyl. Ale na jaře jsem měl možnost podívat se do Chicaga. Nevím, jak vhodná je tato destinace k letní dovolené, ale mně se tam líbilo i mimo léto.

Co vás přivedlo k tomu věnovat svůj čas Komoře?

Jelikož jsem členem čestné rady, tak zdaleka nejčastěji se setkávám s řešením disciplinárních případů našich kolegů.

Proto jsem byl z počátku hlavně zvědavý. Velmi mě zajímalo, jak takový případ vznikne, jaké má kolega možnosti v komunikaci s různými typy majitelů či jiných kolegů a samozřejmě, jak se podobným situacím dá vyhnout. To, co dnes ale považuji za nejdůležitější, je jakou roli v průběhu případu sehrává samotná Komora. Velmi mě zajímá, jak silně je slovo Komory vnímáno navenek, když se postaví za svého člena. A pakliže by tato síla Komory slábla, tak z jaké příčiny a co mohu proti tomu dělat.

Navštívil jste Světový veterinární kongres, který se konal v září v Praze?

Kongresu jsem se bohužel nezúčastnil, ani témata jsem více nesledoval.

Co byste chtěl popřát ostatním kolegům a Komoře?

Chtěl bych vyjádřit vděčnost zejména kolegům z čestné rady, kteří mi hodně pomohli při hledání rovnováhy mezi paragrafy na straně jedné a profesní ctí a vzájemnou mezilidskou úctou na straně druhé.

 

Můj obdiv potom patří kolegům, ať současným či minulým, z kliniky MVDr. Vladimíra Tlučhoře, CSc., za projevenou trpělivost a solidaritu se mnou samým. Pro Komoru bych si přál zejména brzké zlepšení vztahů s naší alma mater a dále to, aby zůstala v očích veřejnosti i státu silným a respektovaným zástupcem všech svých členů.

… shora dolů: China, Tchaj-wan a australské Sydney

 
 

Pane doktore, děkuji vám za příjemný rozhovor.