Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Příběh z Alžíru

  Informace – zprávy – výzvy

Zdeněk Lysý

Jak mi hopsání přes švihadlo zachránilo život.

Pracovně na mule

 

Jedním z nejzajímavějších období mého nejen profesního života bylo šest let, kdy jsem pracoval jako terénní veterinární lékař v Alžírsku a prováděl léčbu a prevenci většinou u ovcí, krav a velbloudů v obvodu velikostí srovnatelném s rozlohou jižní Moravy

Jestli si někdo myslí, že Ostrava je kraj rázovitý, ať si zajede do Alžírska.

Už jeden z mých prvních případů stál opravdu za to. Posuďte sami….

Jednou ráno mne vytáhlo z postele dlouhé zvonění u dveří. Otevřel jsem dveře a ospale zamžoural na velkého zpoceného arabského policajta.

„Jedem, doktore, v Oued Atmenii řádí vzteklý pes!“

„V Oued Atmenii?“ zablekotal jsem. „A kde to je?“

„Ále, hned za rohem,“ mávl rukou muž zákona, „asi osmdesát kilometrů na východ.“

„Aha, no to je kousek,“ mumlal jsem při rychlém shánění svršků a lékařské brašny, „že jsem se vůbec ptal…“

Ale dobrý pocit jsem z toho neměl. Od svých francouzských kamarádů, lékařů, kteří si v Alžírsku v té době odbývali civilní službu, jsem věděl, jakou spoušť vzteklina v Africe páchá. Na následky poranění vzteklým zvířetem umíralo v Alžírsku každý rok mnoho lidí.

Při cestě jsem se vyptával, co se stalo v Oued Atmenii. „Vzteklý pes tam pokousal spoustu dětí,“ sdělil mi můj společník, načež vytáhl revolver a začal nabíjet. Cesty v severní Africe jsou samý výmol, tak jsem rozechvěle čekal, kdy puška spustí a vystřelí buď jemu nebo v horším případě mně mozek.

 

S dětmi v alžírsku

„Poslouchejte,“ vyhrkl jsem na pistolníka, „ne abyste toho psa zastřelil dřív, než ho vyšetřím!“

„Jasně, že ne!“ zahlaholil obr, zastrčil zbraň do pouzdra a usnul.

Za hodinu jsme dojeli do vyprahlého zaprášeného duaru (místní název pro vesnici). Jako ve všech jiných osadách, i zde nás hned obklopil houf zvědavých dětí a hubených psů.

Pomalu jsem vystoupil z auta, ušel pár kroků a očima pátral po nakažené šelmě. Psi byli klidní a ve vedru ospalí, až na malé rozjívené štěně, které se věšelo capartům na nohavice.

s felláhem před stanem

 

„Prásk!“ ozvala se rána a já cítil, jak mi kulka prosvištěla kolem lýtka. To se objevil můj rozespalý společník a sotva vylezl z auta, začal pálit po psech jako zběsilý.

Psi i děti se rozprchli do různých stran a všichni společně jsme poskakovali nad chaoticky pálenými střelami jako přes švihadlo. Připadal jsem si jako v dětství při rozcvičce před tréninkem. Ale stejně bylo štěstí, že strážce zákona měl jen šestiranný zásobník, už jsem se začínal zadýchávat.

Střelba utichla. „Co to bylo, vy … (zaváhal jsem, protože moje francouzská ani arabská slovní zásoba neobsahovala žádnou patřičně trefnou vulgární nadávku)….. vy pomatená osobo!“

„Konám svou povinnost!“ zařval policajt. „Zabraňuji nebezpečné situaci! Chtěl jsem zastřelit vzteklého psa!“

„A který to podle vás je?“ řval jsem do protisměru. Policajt pokrčil rameny.

„Tamten?“ ukázal na štěně, které se bázlivě schovávalo za sukni jedné z dívek a vystrkovalo jen špičku čenichu.

Přišoural se k nám stařešina duáru, bosý, v dlouhém bílém hábitu, s turbanem na hlavě, střelbou naprosto nevyvedený z míry. „Jo, jo, ten pes ráno pokousal několik dětí,“ pokynul hlavou směrem ke štěněti.

„Vidíte?“ triumfoval policista a znovu se sápal po zbrani.

„Okamžitě toho nechte,“ osopil jsem se na něj. „Jdu ho vyšetřit.“

Dřepl jsem si a zavolal: „Ke mně, punťo!“ Česky zjevně nerozuměl, protože se dál schovával za jedním z usmrkánků.

Sáhl jsem do kapsy a nahmatal kousek sušenky. „Vem si!“ nabídl jsem mu. Pes, náhle osvícen prudkým návalem talentu pro slovanské jazyky, okamžitě přiběhl a jedním oblizem sušenku spořádal. To už jsem ho ale držel v náručí. Štěněti tato poloha evidentně vyhovovala a mínil pokračovat v oblizování, tentokrát mého nosu. Když jsem uhnul hlavou, nadšeně mi začal okusovat jeden prst po druhém.

„Vidíte?“ vítězně na psíka ukázal policista. „Zase kouše!“

„To kouše a ještě dlouho bude, protože mu rostou zuby,“ pohladil jsem zablešence a instinktivně si otřel ruku o kalhoty. „Ale jinak je podle mě úplně zdravý.“

Policajt znatelně posmutněl. „Víte to jistě?“

„Teď vypadá zdravě. Psi, u kterých se projevila vzteklina, vypadají jinak, to mi věřte. Za týden se tu ještě stavím a znovu ho vyšetřím.“

„Výborně, pojedu s vámi!“ Policistovi zasvítily oči touhou.

„V žádném případě!“ zařval jsem hrůzou.

Dodnes mne ve snech děsí hvízdání kulek kolem kotníků. Ještě že měl ten nešťastník tak mizernou mušku……

 
Zdeněk Lysý