Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Psí pohledy u stolu

V průběhu vánočních svátků se velmi často stává, že se naši domácí mazlíčci účastní společných rodinných setkání a hodování a jak už jim je vlastní, najdou mezi přítomnými ten slabý článek, který podlehne jejich úpěnlivému pohledu a podstrčí jim nějaký ten pamlsek ze svátečního stolu.

Jen velmi stručně přeskočíme základní doporučení, jak předcházet problémům s nevhodnými pamlsky jako například, že zvíře by nemělo být s námi v jedné místnosti, když právě jíme, že pamlsky by neměly tvořit víc jak 5% z celkového denního příjmu stravy, že kořeněné a dochucované jídlo je nevhodné pro psy a kočky neb jim může způsobit závažné zdravotní obtíže.

Aby se slavnostní nálada nezměnila hledáním veterinární pohotovosti nebo dokonce bojem o život, je dobré vyvarovat se podání některých potravin psům a kočkám. Upozorním zejména na ty nejčastější, které je možné na sváteční tabuli nalézt. Pozření malého kousku neznamená, že  dojde hned k životu ohrožující situaci, ale prahová hodnota může být individuálně nastavena.

Určitě je nutné se vyvarovat čokolády, obsahuje látku podobnou kofeinu a  po požití většího množství čokolády může nastat zvracení, průjem, srdeční arytmie a následně i kolaps. Nutné je dávat si pozor na hroznové víno, rozinky, avokádo, různé typy  ořechů, i některé druhy ovoce – především na jejich pecky, nevhodné jsou také cibule, česnek, rajčata,  houby. Pozor na cukrovinky s obsahem umělých sladidel. A poslední rada na závěr –  nikdy nepodávejte svému psovi alkohol.

Hezké prožití vánočních  svátků