Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Psincový kašel: podzimní strašák

V listopadu se v populaci psů zvýšeně vyskytuje infekční laryngotracheitida, neboli psincový kašel. Jde o zánět hrtanu a průdušnice vyvolávaný více typy bakterií i virů.

Název „psincový“ vypovídá o charakteru onemocnění – infekce je velmi nakažlivá a dříve se šířila především v psincích, kde bylo více psů pohromadě. Přenáší se kapénkovou infekcí, tedy i bez nutnosti přímého kontaktu psa se psem – stačí potkání i na vzdálenost dvou metrů. Dnes se nemocní pacienti rekrutují především z výstav, štěněcích školek, cvičišť, čekáren a dalších psích shromáždění.

Inkubační doba je 2 až 5 dní. Klinickými příznaky jsou především poměrně urputný produktivní kašel, který je doprovázen vydávením průduškového hlenu. Ten jev spousta chovatelů zaměňuje se zvracením. Může být přítomna i zvýšená teplota, apatie a nechutenství. V mírnějších případech může pes jen pokuckávat.

Léčba se orientuje především na usnadnění odkašlávání pomocí speciálních léčiv na rozpouštění hlenu, dále pak utlumení kašle antitusiky a v některých případech je vhodné podání antibiotik. Není od věci ani posílení imunity k tomu určenými přípravky. Léčba trvá dle závažnosti infekce od sedmi do čtrnácti dnů.

Prevencí je vakcinace. Ta ale nemusí být 100% účinná v ochraně proti onemocnění, nicméně vakcinovaný pes má většinou mírnější průběh infekce.

Psincový kašel je nepříjemné onemocnění, které může vašeho psa i vás pěkně potrápit. Zvláště nemilé bývá prokašlaná a tedy psem i vámi probdělá noc. Vždy je lepší nemocem předcházet, nežli je později řešit. Poraďte se se svým veterinárním lékařem, zdali by nebyl vás pes vhodný adept na vakcinaci.

Komora veterinárních lékařů České republiky