Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Stomatologie koní – workshop s dr. Zwickem

  Informace – zprávy – výzvy

Jana Zásmětová

„Darovanému koni na zuby nekoukej” – přísloví, kterým se veterinář-zubař zásadně nesmí řídit

podívat se „problému na zoubek” doktor Zwick opravdu umí

 

Dne 14. 9. 2013 se v NH Kladruby nad Labem konal praktický seminář s dr. Zwickem, který působí na veterinární klinice v Gessertshausenu v Německu a specializuje se na tuto problematiku.

Kurzu se zúčastnilo deset zubařů, abych byla konkrétnější tak devět zubařek a jeden zubař.

Seminář začal v 9.00 hod. a po úvodní prezentaci jsme si vyslechli přednášku dr. Zwicka zaměřenou na biomechaniku žvýkacího cyklu koně, zásady úpravy chrupu broušením s důrazem, jak dosáhnout „balanc“ chrupu koně, opravu běžných malokluzí a zásady úpravy stoliček a řezáků.

Poté jsme se přesunuli do stájí, kde nám dr. Zwick sám osobně demonstroval ošetření chrupu koně, včetně klinického vyšetření, sedace, broušení.

Pak přišla řada na nás, rozdělili jsme se do pracovních skupin a každý měl možnost pod dohledem dr. Zwicka koně stomatologicky ošetřit.

Dr. Zwick s námi konzultoval dávky sedativ, způsob úpravy chrupu, opravoval nám držení těla a rukou při práci, poradil pár triků, jak dělat práci jednodušeji a rychleji.

Praktická část kurzu trvala až do večerních hodin, panovala příjemná nálada, ochota účastníků sdělovat si vzájemně zkušenosti, po skončení praktické části se našel čas na diskusi a otázky.

Dr. Zwick je výborný lektor, jenž umí předat své zkušenosti do praxe, které pak skutečně využijete.

Nezbývá než dodat, že se budu těšit na další setkání se zubaři a zubařkami.

 

 

   

Jana Zásmětová
U Kostelíčka 1115, Pardubice