Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tentokrát příběh trochu jinak

   Soudnička

Tentokrát příběh trochu jinak

Veškeré údaje uváděné v soudničkách jsou čerpány z originálních materiálů. Použitá jména jsou fiktivní a jejich úkolem je nejen chránit soukromé údaje, ale umožnit i lehčí orientaci v případu. Ani fakta ani jména neslouží k zlehčování či znevažování veterinární profese, kolegů či chovatelů. Doufám však, že budou poučením a ku prospěchu všem, kdo o to stojíme.


Nezáleží totiž ani tak na výsledku tohoto sporu, ale zajímavý je způsob komunikace. Ta probíhá současně písemně i elektronicky mezi aktéry, a také přes revizní komisi KVL ČR. Informativní jsou také fakta a argumenty obou stran. Myslím si, že obě strany mají svůj díl pravdy, a i když v závěru nastává smír, těžko si mohou porozumět. Znát pohled na věc z obou stran může být velmi inspirativní.

8. 8. 2005

Vážený pane dr. Zkazile,
vím, že mému psovi to život nevrátí, přesto Vám chci říci několik svých připomínek.

1) V červnu jsme byli ve Vaší ordinaci na očkování, odčervení a čipování. Pes měl již potíže s dechem. MVDr. Mladá řekla, že dle poslechu je srdce v pořádku. Po této návštěvě došlo ke zhoršení, pes kašlal a měl sklony ke zvracení, ale nezvracel. Čekali jsme, zda se to upraví. V podstatě za čas kašlání ustalo. Fenka měla jen nafouklé břicho, ale to bylo v červnu označeno za tloušťku. Jistě, ale nebyla to jen tloušťka.

2) Po návratu z dovolené jsme zavolali k Vám do ordinace, předtím jsem Vám emailem zaslala dotaz. Nereagoval jste.

3) MVDr. Nezkušený nás přijal mile. Řekl, že stav je vážný. Jistě, pes dýchal velmi ztěžka. Chtěli jsme ultrazvuk, protože by mohla být příčinou voda. Máme s tím zkušenost u člověka. Lékař řekl, že nejdříve rentgen plic. Snímek mu nešel vyvolat. Měřil teplotu, byla nízká, a proto navrhl kapačky. Na základě odběru krve zjistil, že fena má nějak postižená játra. Přesto jí napíchl ATB a řekl, že máme dávat kapačky a diuretika v tbl.. Poslal nás na sono plic a břišní dutiny k MVDr. Expertovi, který se prý specializuje na nádory.

Ten zjistil, že nádory nemá, ale má zvětšené pravé srdce, je zavodněná a v játrech se objevuje krev. V močovém měchýři bylo moči málo. Doporučil vysadit kapačky i ATB a podávat diuretika a léky na posílení srdce. Výsledek znáte.

Váš doktor Nezkušený byl velmi hodný, ale bohužel jste mu nepřišel pomoci, jak bych očekávala.

4) ATB nasadil s odůvodněním, že je teplota stále nízká. Ale při poškozených játrech ATB, a bez důvodného nálezu infekce?

5) Píchl poslední dvacítku diuretika (jiné v ordinaci nebylo, byla to poslední ampule, což mě při tom, že byl pátek večer, dodatečně děsí). Na mou připomínku, že tbl. zvrací, a že bych jí ráda léky dávala injekčně, mi napsal recept na injekční diuretikum čtyřicítku, ale řekl, že léky na srdce a ATB mám dávat v tbl.

Přijít jsme měli v sobotu. Ráno pes zemřel, protože tbl. nepřijímal, příp. je vyzvracel. Měl silně oteklé břicho a v poslední chvíli měl velkou žízeň. Pil.

Nyní zdůrazňuji, že Váš přístup mi připadá neprofesionální. Každoročně najímáte do ordinace veterináře těsně po promoci, po roce je vyměníte za další.

6) Za celých 12 let jsem Vás osobně v ordinaci potkala jednou, když jste psovi sádroval před 11 lety zlomenou nohu.

7) Děláte to proto, že mladé stačí platit méně? Proč alespoň u vážnějších problémů nejste osobně přítomen?

9) Ceny nejsou nikterak nízké, špatně vypsaná léčiva nejdou (pokud nejsou v původním kompletním balení) u Vás vrátit za cenu, kterou jste vpodstatě neoprávněně inkasovali.

8) Upozorňuji znovu, že mé výrazné připomínky nesměřují na mladého doktora, ten má asi ještě právo váhat při rozhodnutích (v takto výrazně složitém případu). Nepovažuji za relevantní, abyste mi teď případně tvrdil, že pes byl starý a stejně to bylo neslučitelné se životem. To jste mi neřekl předem. Psa jste jen trápili.

10) Rozhodně za peníze, které jsem celkem zaplatila od června, šlo profesionálně udělat více.

11) Také mě zaujalo, proč v ordinaci byla jakási cizinka (na praxi?), která vůbec nemluvila česky a dokonce ani lékař jí nic nevysvětloval. Jen tupě koukala a překážela (např. seděla na židli pro návštěvníka).

12) Ani počítač ve vedlejší místnosti nefungoval. Není těch nedostatků na jeden případ příliš? Předpokládám, že mi obratem odpovíte. Výmluvy ne.

13) Do ordinace jsme chodili již za Vašeho otce a musím říci, že to bylo lepší. Nepatřím k lidem, co lítají od jednoho doktora k druhému, ale teď už budu muset, budu-li mít dost sil psa znovu koupit.

Přeji všem, kteří u vás začínají, abyste jim byl více k užitku.

RNDr. Poškozená

14. 8. 2005

Vážená paní doktorko,

Velice mne mrzí, že váš pejsek zemřel a pokusím se vám zodpovědět postupně všechny dotazy a připomínky. Věřte, že mám zájem, aby naše klinika patřila mezi nejlepší v ČR a snažím se pro to dělat v mezích našich možností maximum.

1) Zvětšené srdce se nemusí projevovat auskultačním nálezem, a proto kolegyně nemusela při vyšetření pejska tento stav zjistit. Zvětšené břicho může být příznakem jak obezity, tak tekutiny v dutině břišní, což lze spolehlivě odlišit ultrazvukem, ale u zvířátka, které majitel přivede na vakcinaci, bychom jen těžko odůvodňovali nutnost tohoto drahého vyšetření. Naopak, pokud byste přišla s kašlem a dávením, pak bychom ultrazvuk doporučili okamžitě – což se také stalo hned při Vaší následující návštěvě.

2) E-mailových dotazů nám chodí velké množství. Většinou odpovídáme včas, ale nyní, v období dovolených, je přednější zajistit provoz v ordinaci. Proto jsou odpovědi zpožděné (Vám však odpovídám v den, kdy jsem přijel z dovolené).

3) Na naší klinice z důvodu mateřské momentálně není nikdo schopen provést ultrazvukové vyšetření. Ultrasonografista se podobné dovednosti učí 3-4 léta. Proto Dr. Nezkušený správně provedl RTG hrudníku a poslal Vás k Dr. Expertovi, který je především specialistou na vyšetření ultrazvukem. Bohužel se porouchalo čidlo teploty ve vyvolávacím automatu (což jsem v průběhu dne opravil – v době svého volna a snímek jsme vyvolali jen se zpožděním několika hodin; pokud bych měl čekat na servis, trvalo by to minimálně týden). Dr. Nezkušený měl do té doby v ruce pouze výsledky vyšetření krve, a to vedlo k nesprávnému odhadu diagnózy. Vzhledem k závažnosti a pokročilému stavu onemocnění považoval za vhodné okamžitě zahájit terapii, a to i s rizikem, že nebude správná. S tím, že se provede její korekce po získání výsledků dalších vyšetření. Tento postup považuji za správný, i když se později prokázala jiná diagnóza. Vyčkávat se zahájením terapie by mohl v případě, že byste se s pacientem dostavili dříve než byl stav takto závažný.

4) Aplikace ATB se mohla zdát zbytečnou, ale u pacientů ve vážném stavu dochází často k rozvoji sekundárních infekcí, zvětšení pravé komory může být důsledkem bakteriální endokarditidy a následné nedomykavosti mitrální chlopně atd. Proto se Dr. Nezkušený rozhodl v aplikaci ATB pokračovat (také vzhledem k tomu, že jejich aplikace nemohla stav pacienta zhoršit, ale vysazení z výše uvedených důvodů ano)

5) Nedostatek injekčního diuretika je opravdu naše chyba – skladem udržujeme léky a materiál za řádově statisíce Kč, což je mimořádně finančně náročné. Proto se snažíme držet zásoby na nejnižší možné úrovni. Pak se občas stane, že někdo z nás načne poslední balení a zapomene lék zapsat k objednání. Nestává se to často, ale čas od času ano. K nezapsání léku dojde zpravidla tehdy, soustředíme-li se na komplikovaného pacienta a stává se nám to čas od času všem.

6) Klinice věnuji zhruba 80 hodin týdně (2x více, než je normální pracovní doba), z toho cca 50-60 hodin týdně strávím praxí – většinou operuji. Mé odborné zaměření je chirurgie, ortopedie a stomatologie. Kolega Nezkušený se již za studií zaměřil na internu, a proto jsou jeho znalosti v tomto oboru větší, než mé. Proto v podobných případech nechodím pomáhat já jemu, ale on mně. Naopak např. ortopedičtí pacienti končí u mne (například sádruji nohy…). Specializace jsou nutné i ve veterinární medicíně a jejich zužování je jeden z hlavních předpokladů kvalitní péče.

I proto pracuje na naší klinice tolik doktorů. Předpokládám, že byste sama nechtěla, aby Vám slepé střevo operoval například dermatolog.

7) Ano, doktoři se obměňují častěji, než bych si přál, a je to z finančních důvodů. Nemohu si jim dovolit zaplatit tolik, kolik by si zasloužili. Proto v průměru po třech letech z kliniky odcházejí a zakládají si vlastní praxi. Velká fluktuace lékařů je problém asi všech větších veterinárních pracovišť. Je to dáno především tím, že veterinární péče je v ČR velmi levná (ačkoli Vy, jako klient, máte jistě opačný dojem). Jen pro porovnání: jedu-li s autem do značkového autoservisu, platím za práci mechanika (studoval 3 roky po základní škole) 900,- Kč bez DPH/hodinu. Za práci lékaře (studoval 10 let po základní škole a musí se intenzívně průběžně vzdělávat) na naší klinice zaplatíte 1200,- Kč bez DPH/hod. Naopak svému právníkovi platím 4500,- Kč bez DPH/hod. a považuji ho vzhledem k jeho erudici za levného.

Dalším problémem je, že vzhledem k našim nízkým příjmům se i nám zdá naše práce drahá. Proto téměř nikdy nenaúčtujeme celou dobu strávenou s pacientem – reálně se pak dostáváme pod cenu automechanika. Všimněte si, kolik minut práce lékaře máte v účtu za první den a zkuste si uvědomit, kolik času jste skutečně na klinice strávila. Vybavení na klinice stálo mnoho miliónů korun a samotný provoz je také extrémně drahý. Proto na naše výplaty zbývá poměrně málo a svoji práci děláme hlavně proto, že nás ohromně baví. Věřím, že kdybych s podobným nasazením a erudicí pracoval v lukrativnějším oboru, měl bych o řád vyšší příjmy.

V mládí kolegů ale nevidím problém z hlediska odbornosti – naopak, doposud žádný z lékařů s praxí, kteří se u mne ucházeli o místo, neprošel vstupními testy. Ty jsou tak obtížné i proto, že na svých pacientech nehodlám někoho něco učit a ještě mu platit plat.

8) Dr. Nezkušený neváhal kvůli své nezkušenosti, ale z důvodů uvedených v bodech 3+4.

9) Načatá léčiva opravdu vykupovat nesmíme a nenačatá jsme od Vás vykoupili.

10) Za diagnostiku a terapii jste neplatila od června, ale od 4. do 6. srpna. Částka mi připadá z výše uvedených důvodů spíše nízká. Nedovedu si představit, co bychom za daných podmínek mohli udělat více. Víte-li to Vy, napiště mi to, prosím.

11) Cizinka v ordinaci je studentka veterinární univerzity a je na naší klinice na praxi. Naše klinika je zcela mimořádná rozsahem nabízených služeb a vybavením. Proto u nás můžete potkat praktikanty jak z Čech, tak i ze zahraničí poměrně často. Nikdo z nich však neléčí naše pacienty, a proto se jich nemusíte obávat.

12) Momentálně je na naší klinice mnoho elektronických přístrojů, většinou se jedná o velice složitou a drahou techniku a s poruchami musíme počítat, i když nás mrzí ještě více než Vás. Nefungující PC a vyvolávací automat jsou sice shoda náhod, ale vzhledem k rozsáhlosti vybavení nijak výjimečná.

13) Vyhovoval-li Vám stav ordinace před 14ti lety, pak je mi to líto, ale já se k němu vracet nechci.

Vážená paní doktorko,
právě jsem dopsal a odeslal odpověď na Vaše připomínky. Zabralo mi to 2,5 hodiny z mého volna. Až nyní jsem si všiml data a času odeslání Vaší stížnosti a Vaší emailové adresy. Jako pravděpodobné se mi jeví, že jste stížnost napsala v pracovní době a odeslala z e-mailové adresy Vašeho zaměstnavatele.

Nezdá se mi to příliš korektní. Píši Vám to jen jako příklad toho, jak snadné je kritizovat, a jak těžké je kritiku přijímat a snažit se o nápravu. Přesto Vám za Vaše připomínky děkuji.

S pozdravem MVDr. Zkazil

15. 8. 2005

Vážený pane doktore,

děkuji Vám za čas, který jste věnoval vysvětlení všech okolnost léčby mé fenky. Byť ve svém důsledku nezabránily jejímu uhynutí. Myslím, že pro Vás tento čas není zbytečný. Každá zpětná vazba může být v budoucnosti ku prospěchu..

Chápu náročnost Vaší práce, kdy léčíte pacienty, s nimiž nemáte možnost se dohovořit. Jsem přesvědčena, že jste odborník a dobrý specialista v oborech, které uvádíte. Mám i osobní zkušenosti, neboť jste to byl Vy, kdo před 11 lety ošetřil zlomeninu přední nohy tak, že s ní bez problémů žila až do letoška.

Pochopitelně nechci, aby se léčebné metody vracely do dob vašeho pana otce, tak jsem to nemyslela. Ale vzpomněla jsem si na jeho přístup. Proto jsem také postrádala, že jste stav mé fenky osobně neposoudil Vy. MVDr. Nezkušený mi věnoval čas i nad rámec vyšetření zvířete a ten mi skutečně neúčtoval. S Vašimi odbornými námitkami mi nepřísluší polemizovat. V současné době mám již štěně stejné rasy, opět fenku. Po Vašem vyjádření jsem se rozhodla, že i ji svěřím do péče Vaší kliniky.

S pozdravem RNDr. Poškozená

16. 8. 2005

Vážená paní doktorko,
děkuji za pochopení, a doufám, že se v ordinaci budeme potkávat častěji, než jednou za 11 let :-).

S přáním hezkého dne,

MVDr. Zkazil

16. 8. 2005

Tak jste mě báječně rozesmál. Ať máme oba důvodů ke smíchu stále dost.

RNDr. Poškozená

Také já přeji všem do nového roku co nejvíce důvodů ke spokojenosti a k smíchu.

Podle originálu zpracoval

MVDr. Petr Matušina