Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva – Jak se pozná, že je vedro?

Tisková zpráva – Jak se pozná, že je vedro?

Čvn 13, 2019

Tisková zpráva Komory veterinárních lékařů ČR ze dne 13. 6. 2019

Jak se pozná, že je vedro?

Když se člověk nebo zvíře včas neodebere do stínu a dostatečně nepije, zjistí hodně brzo, že mu jaksi není dobře. Schopnost termoregulace má své meze. Volně žijící zvíře, či pes nebo kočka na zahradě, ti mají šanci se úpalu a úžehu vyhnout. Ovšem za chovaná zvířata, domácí i hospodářská, zodpovídá člověk. Co radí veterinární lékaři?

První zásada je prevence, nevystavovat zvířata tepelné zátěži, leckdy totiž přehřátí může skončit smrtí, a to dost rychle. Přestane-li fungovat klimatizace v drůbežárně nebo výkrmně prasat, je to dost hrůza. Ponechat psa, kočku nebo kanárka v autě na slunci, a třeba jen hodinku, může znamenat vážné ohrožení, nebo i smrt. První pomocí je odnést zvíře do stínu, podat nápoj, nikoli ledový a chladit tlapky, hospodářská zvířata kropit.

Na procházku se psem se doporučuje chodit brzo ráno, nebo až v podvečer, přes den raději pohyb omezit, a rozhodně s sebou brát misku a vodu. Pozor při cestě po komunikacích, kde teče asfalt. Pokud se tlapky znečistí, nikdy nepoužívat rozpouštědla, stačí „obyčejné“ máslo, asfalt se rozpouští v tucích.

Kočka se o sebe postará sama, a dobře, ale musí mít možnost úkrytu. Dokáže sice usnout na prudkém slunci, ale nezůstane tam dlouho. A když nastanou ty opravdové třicítky, vychází jen po ránu a večer.

Kdo chová zvíře doma, měl by zejména v místnostech na jih a západ nechávat zatažené závěsy, a větrat v noci a po ránu. Klece s ptáky nikdy nenechávat na slunci. A u všech zvířat zajistit dostatek vody, dbát na plné napáječky či misky s vodou.

Přežít vedro není až tak složité, stačí jen na zvířata nezapomínat. Ona na nás také nezapomínají a spoléhají se na nás.

Josef Duben
PR KVL

Kontakt pro mediální vyjádření:

MVDr. Radka Vaňousová
Prezidentka KVL ČR
603 928 387
r.vanousova@volny.cz

Josef Duben
PR KVL ČR
602 172 954
dubenjsf@gmail.com