Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva KVL ČR – 9 z 10 veterinářů radí necestovat zbytečně

KOMORA VETERINÁRNÍCH LÉKAŘŮ

ČESKÉ REPUBLIKY

Novoměstská 2, 621 00 Brno

mobil: +420 724 281 610
e-mail: vetkom@vetkom.cz
www.vetkom.cz

Tisková zpráva 08.06.2016

9 z 10 veterinářů radí necestovat zbytečně

Nejde o nějaký striktní pokyn, ale o dobrou radu s ohledem na pohodu a zdraví zvířat. Z vlastní zkušenosti může mnoho praktických veterinárních lékařů uvést dost příběhů, kdy lidé cestující se svými psy či králíky nebo kanárky přivodili jim i sobě celou řadu zbytečných potíží. Právě proto stojí za zvážení, zda při plánování zahraniční dovolené nenechat pejska, popřípadě jiného zvířecího druha, raději doma.

Čím exotičtější země, tím exotičtější rizika! Copak “nějaká” vzteklina, proti té jsou přece psi povinně vakcinováni, ale existuje přece celá řada dalších hrozeb. Má cenu je vyjmenovávat? Například je to leishmanióza, motolice, čili jaterní paraziti, různí paraziti střevní, atd. Nebo exotické dermatitidy (onemocnění kůže). Ve všech případech je léčba obtížná a drahá. Zastavme se u kožních problémů, které na mysli jako riziko zrovna nevytanou. Léčba čehokoli “kožního” je obtížná u lidí, ale u zvířat, kvůli srsti například, ještě obtížnější. Zevní léčení narušuje pacient olízáním prostředku a pak drbáním se. Vnitřní léčba je obtížná též, protože prokrvení kůže je na rozdíl od svalů pětinové.

Je ovšem také třeba vzít v potaz veterinární předpisy, které jsou sice v zemích EU prakticky stejné, s výjimkou severských zemí, které požadují ošetření proti parazitům, ale… V ostatních zemích je to sice také podobné, také povinná vakcinace proti vzteklině, ale situace se může lišit. A to vůbec nebereme v úvahu poměrně velký a docela zbytečný stres, kterému majitel cestující zvíře vystavuje. Zejména pak s ohledem na čím dál zvláštnější a delší bezpečnostní opatření, tudíž čekání a čekání. A pes si potřebuje odskočit, proběhnout se, pohrát si, pít, atd., atd. Jsou zajisté psi zcestovalí, o těch řeč jistě není, protože ti jsou rádi se svým pánem, a to ať se děje, co se děje. Ale pokud jde o běžnou dovolenou, není od věci uvažovat o náhradním umístění pejska či jiného zvířete u někoho z rodiny, u přátel, anebo i ve zvířecím hotelu.

Pokud se plánuje cesta letadlem, je to jistě dobré pro rychlost přesunu, ale je třeba vždy předem zjistit podmínky přepravy u dotyčné letecké společnosti. Zda je vůbec možná, do jaké váhy lze mít zvíře na palubě, popřípadě za jakých podmínek v podpalubí, jak by měla vypadat přepravní schrána a také kolik to stojí. Některé letecké společnosti vůbec zvířata nepřeváží s výjimkou asistenčních psů, toto se týká zejména nízkonákladových aerolinek, některé nepřeváží zvířata v létě kvůli horkému počasí a některé cílové destinace vůbec nepovolují tento způsob převozu. Jde-li o cestu delší či služební pobyt, tak to se asi málokdo svého druha dokáže na déle zříci. Ale měl by si zjistit, jaké jsou podmínky pro dočasný dovoz a posléze pro návrat. Toto sdělí veterinární autorita dotyčné země.

Kontakt pro mediální vyjádření:

MVDr. Karel Daniel
prezident KVL ČR
603 305 047
daniel.karel@gmail.com
  Josef Duben
PR KVL ČR
602 172 954
dubenjsf@gmail.com