Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva KVL ČR – Zvíře zavřené na slunci v autě zkolabuje do několika desítek minut

Tisková zpráva KVL ČR – Zvíře zavřené na slunci v autě zkolabuje do několika desítek minut

Čvn 22, 2017

Tisková zpráva Komory veterinárních lékařů ze dne 22. 6. 2017

Zvíře zavřené na slunci v autě zkolabuje do několika desítek minut

Za jistých okolností může pomoci člověku mokrý hadr na hlavu, ale to není nejlepší řešení pro jeho čtyřnohé kamarády, když je jim horko. Nejlepší je zvířata před vedry chránit, a když už je zle, tak jim chladit tlapky a samozřejmě nejdříve dát napít!

Vždy, když nastanou horka přes 30 stupňů ve stínu, setkávají se veterináři v ordinacích s případy, kdy zvířata z horka kolabují. Jde o úpal či úžeh. Úpal z horka a dusna a úžeh z nadměrného vystavení slunci.

Leckterý chovatel si ani neuvědomí, že nevědomky vystaví svého miláčka riziku přehřátí. Sice pejska vyvenčí po ránu, kdy je ještě přijatelně, ale doma zapomene zatáhnout závěsy a vody dá do misky jen jako obvykle. Větší misku, více vody! Okna otočená na jih či na západ jsou čočkou, která učiní zejména z malého bytu pro zvíře peklo, a to se týká i koček nebo ptáčků v kleci, kteří navíc ani nemají možnost se někam uchýlit.

A cestovat? V létě se musí počítat s tím, že se zvířetem vyrazit na cestu vždy jen po ránu či za večera, vždy mít s sebou vodu a mokrý ručník. V autě klimatizovat přiměřeně, činit přestávky. Napájet, a když je nejhůře, chladit periferní části těla, tj. tlapky. Nikdy nenechávat v autě zvíře (psa, kočku) zavřené. Na slunci zkolabuje do několika desítek minut!

Zkrátka ke zvířeti je třeba se chovat jako k vlastnímu dítěti.

Chovatelé hospodářských zvířat mají s horky za poslední léta bohatou zkušenost. Nicméně je jistě dobré připomenout, aby nezapomněli zkontrolovat záložní zdroje energie, které je nutné mít
v klimatizovaných chovech, kdyby došlo k výpadku proudu…

Podle Karla Daniela, prezidenta Komory veterinárních lékařů, je v posledních letech díky osvětě šířené médii případů kolapsů zvířat z horka přece jen znatelně méně.

Josef Duben, PR KVL

Kontakt pro mediální vyjádření:

MVDr. Karel Daniel
Prezident KVL ČR
603 305 047
daniel.karel@gmail.com

Josef Duben
PR KVL ČR
602 172 954
dubenjsf@gmail.com