Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Byl to doxycyklin

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 12. 7. 2013

Byl to doxycyklin

Ke včerejší informaci o zjištění antibiotika v mražených kuřecích řízcích doplňujeme, že ve 3 vzorcích ze 6 odebraných bylo zjištěno trojnásobně vyšší než povolené množství širokospektrého antibiotika doxycyklinu.

Tento preparát se používá k léčení respiratorních onemocnění v chovech drůbeže. Avšak vždy musí být dodržena tzv. ochranná lhůta. Vyšetření a následnou analýzu provedli ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě. Je to zatím jediný pozitivní výsledek v rámci mimořádné kontrolní akce zaměřené na drůbeží maso a výrobky, kdy bylo odebráno přes 100 vzorků ze zásilek z Německa, Polska, Maďarska, Rakouska, Holandska a Brazílie. (K dnešnímu dni bylo odebráno 128 vzorků).

Nadlimitní množství doxycyklinu bylo zjištěno v Pardubickém kraji v zásilce 1 200 kg mražených stehenních řízků polské firmy. Nyní je postup takový, že bylo nařízeno výrobky pozastavit, popřípadě stahovat z tržní sítě, posléze neškodně odstranit nebo vrátit a samozřejmě zahájit správní řízení.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS: www.svscr.cz.