Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Cementový med může být problémem

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 18. 8. 2011

Cementový med může být problémem

Sice nejde o problém prvotně veterinární, ale na zdraví včelstev se negativně může projevit výskyt tzv. cementového medu druhotně.

Sice nejde o problém prvotně veterinární, ale na zdraví včelstev se negativně může projevit výskyt tzv. cementového medu druhotně.

Jde o med, který vzniká poté, co včely donesou do úlu medovici (ze sladkých výkalů mšic z lesních stromů, zejména modřínu). Kvůli vysokému obsahu rychle krystalizujícího trisacharidu melecitózy vzniká tzv. cementový med. Ten se za prvé téměř nedá vytočit a za druhé jej včely nemohou dost dobře v zimním období použít jako potravu. Špatně jej totiž rozpouštějí a špatně i tento složitý cukr tráví. A v důsledku toho slábnou a mohou posléze i trpět průjmy a je otevřena možnost propuknutí nosemózy, nepříjemného parazitárního onemocnění.

Kvůli letošnímu víceméně chladnému počasí je možný výskyt melecitózního medu častější a proto je pro příští rok obava z vyššího výskytu onemocnění nosemózou.

Jaké tedy lze doporučit kroky? Sledovat snůšku a při podezření na rychle krystalizující med jej okamžitě vytáčet, plné plásty odstranit a dát prázdné souše a krmit cukrovým roztokem, aby včely zimu dobře přečkaly. Na včelstvo včelaři doporučují tak 10 – 15 kg cukru. Melecitózní med lze využít například pro výrobu medoviny nebo pro pekařské účely.

Oslabeným včelstvům, které by byly odkázány v zimě jen na “cementový” med, hrozí kromě nosemózy i jiná onemocnění, proto je v tomto období na místě sledovat třískou či slámkou, zda med rychle nekrystalizuje a podniknout doporučená opatření.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.