Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Další dvě trichinelózní prasata

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 27. 1. 2011

Další dvě trichinelózní prasata

Opět argument pro to, aby lovci brali vážně povinnost dát divoká prasata vyšetřit před konzumací, je zde. Ovšem lovci to dobře vědí, proto také dávají své úlovky vyšetřovat, jak svědčí následující případ.

Ve stejném regionu jako v polovině prosince, na Pardubicku v honitbě u Dolní Dobrouče, byly nyní prokázány larvy svalovce, tj. trichinel, a to u dvou ulovených divočáků. Ve Státním veterinárním ústavu Olomouc potvrdili spolehlivou trávicí metodou ve dnech 20. a 21. 1. výskyt larev trichinel v odebraných vzorcích z bránice.

Samozřejmě byly oba ulovené kusy neškodně odstraněny.

Že nelze brát situaci na lehkou váhu, připomeňme, že onemocnění trichinelózou u lidí u nás nebylo sice dlouhá desetiletí zaznamenáno, ale na příkladu sousedních zemí je vidět, že je třeba být stále na pozoru. Poslední případ v českých zemích se udál ve Smrdově u Pacova, kde v roce 1954 z jedenácti jedlíků závadného masa trichinelózního kance čtyři lidé zemřeli.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: http://www.svscr.cz/.