Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – I za nenahlášení došlé zásilky pokuta

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 23. 11. 2012

I za nenahlášení došlé zásilky pokuta

Podle nařízení vlády z počátku loňského roku musí příjemce zásilky veterinárního zboží nahlásit tuto skutečnost 24 hodin předem krajské veterinární správě, aby veterinární dozor mohl zboží prověřit. Čas od času zjišťujeme nedodržení tohoto nařízení, jako tento týden u příjemce v Kolišti, ve Zlínském kraji. Šlo o 24 840 kg odstředěného mléčného koncentrátu původem z Litvy od polského obchodníka. Znamená to uložení pokuty.

Nejčastějšími prohřešky, se kterými se setkávají veterinární inspektoři, jsou ale stále prošlé potraviny živočišného původu. Tak nařídili zlikvidovat přes 9 kg pivního salámu a špekáčků ve Frenštátě pod Radhoštěm, 4 kg vepřové kýty a játrové zavářky ve Fryštáku, 7 kg kmínového salámu a Kielbasy Schwabove v Odrách a 2 kg vepřové bránice a vepřového sádla v Petřvaldě. Ve všech případech byla uložena pokuta.

Špatné označení je též důvodem k nepropuštění do oběhu. Jako v případě zjištění rozdílného značení na etiketě výrobku a na potisku výrobku. 10 kg koňského salámu tak z Opavy bude zřejmě vráceno dodavateli. A značení výrobku jako “domácí” nesmí být, jak vyplývá z vyhlášky č. 113/2005. Takovéto pochybení zjistili v Jaroměřicích nad Rokytnou (kraj Vysočina) u 8 kg tzv. domácí sekané. I v tomto případě byla uložena pokuta.

A v Karlovarském kraji v uplynulých deseti dnech zjistili problém s teplotou vnitřností a masa (holandský řízek, vepřová játra, hovězí srdce, kuřecí a vepřové maso) u dvou subjektů v Mariánských Lázních. Jelikož zjištění nedostatků bylo včasné, bylo nařízeno zboží dochladit, nicméně opět uložena pokuta.

Z uvedeného výběru je zřejmé, že státní veterinární dozor nepolevuje ve své kontrolní činnosti.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS: www.svscr.cz.