Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Nepovolená přídatná látka

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 24. 7. 2013

Nepovolená přídatná látka

V uplynulém týdnu zjistili veterinární inspektoři v Pardubickém kraji, že výrobce masných výrobků použil k výrobě ” Ostré klobásy” nepovolenou přídatnou látku obchodního názvu “AnkaRed” (přírodní červené barvivo z fermentované rýže) původem z Číny. Vyrábí se fermentací rýže s použitím plísně Monascus purpureus. Používá se v čínské a japonské kuchyni a je také součástí tradiční čínské medicíny. Přesto, že jsou jí připisovány příznivé účinky na snižování hladiny cholesterolu, fermentovaná rýže není povolenou přídatnou látkou do potravin, i když jako doplněk stravy je povolena.

Bylo zjištěno, že tuto přídatnou látku dodala firma z Rakovníka, která mimo jiné také obchoduje s řeznickými potřebami. Ta zase nakoupila tuto přídatnou látku od dvou firem z Prahy, nad nimiž vykonává dozor Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), které jsme případ předali k šetření.

V současné době probíhá ve dvou krajích (Pardubickém a Vysočina) stahování výrobků, do kterých byla tato nepovolená látka přidána.

Zdraví lidí sice ohroženo není, nicméně fermentovaná rýže není povolenou přídatnou látkou do potravin, a proto potraviny vyrobené s jejím použitím nelze uvádět na trh.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS: www.svscr.cz.