Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Počasí, že by psa nevyhnal?

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 12. 12. 2012

Počasí, že by psa nevyhnal?

V tomto ročním období by náhodný pozorovatel mohl říci, že na tom jsou volně žijící i domácí zvířata lépe než člověk, že si nemusejí čistit boty. Ale není tomu tak.

Zejména v zimních měsících věnují zvířata zvýšenou pozornost svému tělnímu pokryvu i péči o tlapky. Stačí se podívat na odpočívajícího psa nebo kočku.

Ve městě je ale velmi dobré, především psům, při péči o tlapky pomoci. Tlapky totiž trpí solením, ale i posypem ostrým štěrkem. Po příchodu domů je dobré tlapky opláchnout vlažnou vodou, někdy i včetně celého bříška. A ošetřit tlapky jemnou vazelínou nebo dětským olejíčkem. Pokud si pejsek tlapky od soli olizuje, může mu to způsobit zažívací problémy – průjem.

V mrazivých dnech je dobré procházky omezit a i za vlhka je vhodné použít speciálních oblečků, které kryjí především záda a bedra a to zejména u krátkosrstých plemen a naháčů. Obleček zakrývající celé tělo není vhodný, neboť omezuje psovi možnost termoregulovat, hrozí pak přehřátí a následně i nachlazení.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS: www.svscr.cz.