Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Problémy s teplotou nabízených potravin nejsou tak velké

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 5. 8. 2013

Problémy s teplotou nabízených potravin nejsou tak velké

Problémy s teplotou nabízených potravin nejsou tak velké, jak by se mohlo vzhledem k současnému tropickému počasí zdát. Veterinární inspektoři krajských veterinárních správ se této problematice pečlivě věnují. Prodejci si riziko dobře uvědomují, a proto inspektoři tolik problémů nezjišťují. Za uplynulý týden lze zmínit pouze sedm případů.

Například ve Středočeském kraji nařídili veterinární inspektoři dochladit některé výrobky v chladicí vitríně v Horoměřicích, neboť byly “teplejší” o 3 – 4 °C. Šlo o uzenou pečeni, pršut, anglickou slaninu a dušenou šunku výběrovou. Na farmářském trhu v Praze Kobylisích zase museli dochladit o zhruba 3 °C celkem 3 kg chlazených ryb (losos filet a pstruh kuchaný). Stejný případ lze zmínit v Plzni, kde bylo v maloobchodě nařízeno dochladit 1,5 kg vepřových jater. V Plzni Škvrňanech bylo nařízeno dochladit několik výrobků – vepřová čína pikant, vepřová čína kari a plněné papriky, zhruba 6 kg. Část výrobků vykazovala smyslové změny, tudíž inspektoři nařídili jejich likvidaci. Obdobně v Moravskoslezském kraji nařídili v prodejně v Bílovci dochladit téměř 5 kg vepřových jater a ledvin. Dále pak ve Vítkovicích dochladit 20 kg drůbežího masa a v pojízdné prodejně v Ostravě opět drůbeží maso.

Dále bylo při kontrolách ve Středočeském kraji zjištěno, že prodejna v Bakově nad Jizerou nebyla registrována, což bylo nařízeno neprodleně napravit.

Ve všech případech bylo zahájeno správní řízení za účelem udělení pokuty.

O tom, jak probíhá veterinární dozor u výrobců a prodejců se mohou zájemci přesvědčit na stránkách Státní veterinární správy – www.svscr.cz pod odkazem Výsledky kontrol na mapách. Že je o tyto informace zájem, svědčí, že k dnešnímu dni je od poloviny května navštívilo již téměř 70 000 zájemců.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS: www.svscr.cz.