Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Psovi psí dárek

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 20. 12. 2011

Psovi psí dárek

Leckdo si před Svatvečerem vzpomene, že mezi jeho blízké patří i domácí zvíře, a že by mohl i pro ně připravit nějaký dárek. Proč ne, ostatně to má i v našich zemích jistou tradici.

A může jít o nějakou lahůdku, ale pozor, jen “zvířecí”. Určitě není vhodné a to nejen z výchovných důvodů krmit psa či kočku lidskými dobrotami ze slavnostní tabule. Lidská strava vždy obsahuje sůl, na kterou zvířata nejsou zvyklá a může jim škodit, ale i všelijaká koření a zde platí totéž.

Samozřejmě je možné pejskovi nebo kočce dát ochutnat lidskou stravu, například, líznout jogurtu, smetany, nebo kousek čistého vařeného masa ještě před dokořeněním, anebo kousek kapra, ale “bez obalu” ale pozor na kosti.

Ve specializovaných obchodech je nabídka psích a kočičích, ale i ptačích lahůdek opravdu velká. Je zde možné pořídit i hračku, pro psa například kousací tvrdý balonek, sušené prasečí uši, žvýkací kosti z kůže nebo speciální jedlé hmoty nebo jiné zvláštnosti. Kočku mohou potěšit umělé myši různých velikostí a ptáčky hračky do klece. Zajisté je z čeho vybírat.

Ze všeho ale asi domácí zvíře potěší nejvíc lidská pozornost, tedy čas, který mu pán či paninka věnují.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR