Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Ptáci v mlze nezabloudí

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 13. 12. 2013

Ptáci v mlze nezabloudí

Ptáci v mlze sice nezabloudí, nicméně se jim poletovat moc nechce – s ovlhlým peřím to ostatně za moc nestojí. Ale orientaci v mlze mají přece jen ztíženou, neb se orientují především zrakem a sluchem, a mlha opravdu vše trochu zkresluje. Ale ptáci naštěstí také využívají další receptory, například takové, které reagují na tlak, teplotu i různé vibrace.

Nicméně v nepříjemných podzimních a zimních, zejména vlhkých dnech, je dobré volně žijícím ptákům, i domácímu ptactvu, tj. drůbeži, tuto dobu zpříjemnit. Nejlépe odpovídajícím krmením, slunečnicí, popřípadě správnými krmnými směsmi, ale především chráněním před vlivem povětrnosti. A pokud jde o napájecí vodu, tak dbát, aby nezamrzala.

Pokud jde o chovanou drůbež, je možné zopakovat zásady biologické bezpečnosti – je dobré, aby se k potravě nedostávali volně žijící živočiši., tj. ptáci, ale třeba i hlodavci… A nejde jen o riziko pomalu už zapomenuté aviární influenzy (ptačí chřipky).

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS: www.svscr.cz.