Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Střepy nepřinášejí štěstí!

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 27. 12. 2011

Střepy nepřinášejí štěstí!

Zdravý rozum zajisté každému řekne, že ohňostroje, rachejtle a dělobuchy, pokud nejde o loveckého nebo “vojenského” psa, zvíře znejistí, poplaší, vynervují a stresují.

Zejména o silvestrovském večeru opravdu hrozí, že se venčený pes lekne a zaběhne se a může se i stát, že vběhne pod auto. Nemluvě o tom, že jej může nějaká zábavná pyrotechnika poranit. Je na místě připomenout majitelům, aby svá zvířata takovýchto zážitků ušetřili. I veselá společnost doma by měla brát ohled na přítomné psy, kočky, či chované ptactvo.

Je také dobré při pořádání ohňostrojů brát ohled na volně žijící zvířata a ptactvo. A po “akci” po sobě také uklidit, což každý oficiální pořadatel takovýchto zábav dobře ví, ale platí to i pro všechny.

Kdo pak v novoročním ránu jde vyvenčit psa, měl by jej mít na vodítku a dávat pozor, kde se pohybují, dát pozor na střepy, které mohou poranit tlapky a také na zbytky po rachejtlích, ty mohou psy lákat svým pachem. Neměla by hrozit přímo otrava, ale kousání plastových zbytků by mohlo psovi způsobit alimentární problémy, popřípadě poranění dutiny ústní.

Je tedy dobré být v posledních dnech roku a v ránu následujícího obezřetní a počítat s případnými riziky.

Tedy veselého Silvestra bez rizik!

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.