Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – SVS nařídila stahování polských zmrzlin, které obsahují etylenoxid

V Praze dne 11. 8. 2021

Tisková zpráva

SVS nařídila stahování polských zmrzlin, které obsahují etylenoxid

Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje spotřebitele na zmrzliny od polského výrobce Froneri Ice Cream, prodávané pod obchodní značkou Milka, které obsahují stopové množství etylenoxidu. Tento pesticid, který se dostal do přídatné látky, není v EU povolený. SVS obdržela informaci o etylenoxidu prostřednictvím systému rychlého varování RASFF. Do ČR bylo dodáno cca 250 000 nanuků prodávaných samostatně, asi 15 000 balení multipack po 6 a 8 kusech a cca 37 000 balení zmrzliny ve vaničce (480 ml). Produkty prodávají různí prodejci. V současné době probíhá stahování výrobku.

Identifikace výrobků:

Milka mini kornout vanilka čokoláda 8×25 ml (multipack)

Milka mini zmrzlina vanilka čokoláda 6x50ml (multipack)

Milka čokoláda oříšek 100 ml

Milka caramel crunch 100 ml

Milka čokoláda a vanilka 100 ml

Milka zmrzlina čokoláda vanilka kelímek 480 ml

Datum spotřeby: všechny šarže s datem spotřeby 2022 až do května 2023

Výrobce: Froneri Polska s.p.

V současné době probíhá stahování produktů, které se týká pouze vyjmenovaných výrobků, ostatní výrobky nejsou tímto opatřením dotčeny. Předmětem stahování jsou uvedené produkty s datem spotřeby s rokem 2022 až do května 2023. SVS je doporučuje nekonzumovat a vrátit v místě prodeje. Zde bude vrácena kupní cena i bez předložení pokladního dokladu.

Etylenoxid je velmi reaktivní plynná látka s mutagenními a karcinogenními účinky, a tudíž není ani hodnotitelná s ohledem na rizika pro zdraví a žádná hladina není pro člověka bezpečná. Používá se jako pesticid k ošetření některých rostlinných komodit. V EU není povolen.

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS