Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Zhodnocení Akce vejce

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 5. 5. 2011

Zhodnocení “Akce vejce”

Již tradičně se v období předvelikonočním veterinární inspektoři soustředí na kontroly vajec, která míří na náš trh. I letos jsme zjistili problémy a přes 26 000 vajec bylo pozastaveno, tj. nepropuštěno do tržní sítě, a buď vráceno zpět dodavateli, nebo zlikvidováno v asanačním podniku.

Z problematických vajec bylo zhruba 5 000 vajec z Polska špatně značených nebo neoznačených vůbec, 6 000 bylo plesnivých či v plesnivých obalech, také polského původu, ale bylo to zřejmě způsobeno nevhodným skladováním, a právě ty byly zlikvidovány. Dalších zhruba 15 000 ks vařených barvených vajec, vyrobených v Maďarsku a distribuovaných ze Slovenska, bylo uvedeno na český trh bez identifikačního označení výrobce na balení pro spotřebitele. U těchto barvených vajec je zajímavá ještě jedna věc, bylo zjištěno, že vejce byla následně “dooznačena” distributorem ze Slovenska, který má pobočku firmy i v rámci ČR. Z tohoto důvodu bude s touto firmou zahájeno správní řízení s uložením sankcí.

Mimořádná velikonoční kontrolní akce byla zaměřená jak na vejce třídy A, tak na vařená barvená vejce uváděná na trh ČR. Do dnešního dne bylo porušení legislativy zjištěno v jednom případě i u českého producenta (neodpovídající jakostní ukazatele vajec – nadměrné znečištění vajec z vlastní produkce).

S další podobnou akcí samozřejmě počítáme i do budoucna a nebudeme čekat až na Velikonoce.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: http://www.svscr.cz/.