Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Zima se blíží rychleji, než si myslíte

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 3. 11. 2011

Zima se blíží rychleji, než si myslíte

Není to předčasné na počátku listopadu myslet na krmení volně žijícího ptactva. Německý odborník Peter Berthold ve své knize “Krmit ptáky – ale správně” například doporučuje ptactvo přikrmovat nejen po celou zimu, ale poznamenává, že je dobré začít již v září, nejpozději v říjnu. Kdo v těchto dnech instaloval krmítko, jistě jeho doporučení potvrdí.

Obdobím, kdy drobní opeřenci strádají nedostatkem potravy, nejsou jen zimní měsíce, ale už i ty podzimní a posléze i jarní. Jsou-li ptáci správně přikrmováni, jsou připraveni v dobré kondici na jaro na snášku a vyvedení mladých. Je to dobré mít na zřeteli, obzvlášť v dnešní době, kdy podle ornitologů volně žijícího ptactva ubývá nejen v zahradách, ale i v polích a dokonce i v lesích.

Je dobré zvolit správné místo pro krmítko, aby k němu neměly přístup například kočky, to znamená zavěsit je na strom a vždy aspoň na více než metr od větve či kmene a stejně tak daleko od země. A čím krmit? Ve specializovaných obchodech lze pořídit směsi, lojové koule se semeny anebo jen “obyčejnou” slunečnici. Je dobré krmítko i umístit tak, aby na ně byl výhled a pozorovatel mohl sledovat “v přímém přenosu” chování ptactva i pestrost přilétajících druhů. V zahradách budou asi nejčastější různé druhy sýkor, zvonci, brhlík, ale i strakapoud.

Ideální krmítko nemusí být ze dřeva, podstatné je, aby do něj nepršelo a krmení moc nevypadávalo. I když ani to moc nevadí, vypadané vyzobají třeba zvonci, ale měl by být okolo volný prostor, aby případného predátora včas hodující zahlédli. Lze použít i sice málo hezkou ale funkční vyříznutou petlahev.

Je možné, že včasným a dlouhým přikrmováním lze do jisté míry omezit ornitology registrovaný úbytek volně žijícího ptactva. Volně žijící ptactvo do přírody patří, a má svou nikoli jen estetickou funkci!

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.