Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou

Uvedenou hlášku z filmu Na samotě u lesa zná dnes asi každý. Bohužel blechy se tím neřídí a dokážou velmi znepříjemnit soužití člověka a domácích mazlíčků.

Pes i kočka mohou domů blechy velmi snadno donést, stačí, aby se pohybovali v prostředí, kde se blechy vyskytují, a nebyli ošetřeni proti zevním parazitům. Blechy se bohužel dokážou dobře přizpůsobit a mohou domácnost velmi snadno a rychle zamořit. Zbavit se jich pak bývá často oříšek.

Rychlost množení blech závisí na teplotě prostředí a možnosti sání krve zvířat, nebo i člověka. V jarních, letních a podzimních měsících se tedy blechy množí rychleji, v zimních měsících pomaleji, a na svou potravu si dokážou i počkat. Pak se zejména majitelé chalup diví, kde se při jejich první návštěvě chaty po zimě opět vzaly blechy.

Pokud dojde k tomu, že si váš mazlíček domů nějakou tu blešku přinese, nepropadejte panice. Nejlépe vám s ošetřením vašeho zvířátka i s očistou domácnosti poradí váš veterinární lékař.