Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Trampoty se jmény

  Časopis Zvěrokruh 10/2018
     Společenská rubrika - POVÍDKA


Zdeněk Lysý


 

Z vlastní zkušenosti vím, že nejlépe lze navázat kontakt s klientem tak, že oslovíte, jeho zvířecího miláčka jménem. Proto také při příchodu bedlivě sleduji majitele a snažím se zachytit, jak na svého miláčka zavolá. Má to i výhodu, že nemusíte pohledem pátrat po jeho pohlaví a k milému překvapení chovatele pak pacienta něžně oslovíte, pokud je to fenečka, anebo chlapsky, je-li to pes. Samozřejmě, když majitel přivede na vyšetření psa, který předtím pokousal souseda a křičí na něj: „Ty potvoro, máš to spočítané...,“ pak nemohou psa oslovit: „ Milá Potvoro, změřím ti teplotu.“


Poznal jsem, že s pojmenováváním svých zvířat si někteří chovatelé dávají záležet. Jména uvedená ve zvířecích kalendářích jim nestačí, a proto dávají svým miláčkům jména po osobnostech, například z antiky Aristoteles nebo po univerzitách např. Oxford, hudebních skladatelích např. Brixi, nebo i z nedávné minulosti např. BinLadin.

Nedávno při vpisování jména psa do očkovacího průkaz mi chovatel, majitel mléčné farmy sdělil, že manželka chce, aby se pes jmenoval Ben, ale on že vybral jiné jméno. A na můj několikrát opakovaný dotaz : „Tak jaké jste mu dal vy jméno?“, mi vždy záhadně odpověděl odpověděl: „Já, vy jméno“ Nakonec jsem mu dal pero do ruky a požádal ho, ať jméno psa napíše na přiložený papír. Sedl si a na papír kostrbatými velkými písmeny napsal VYMENO.

Na dívce, která přišla do mojí ordinace se štěnátkem, bylo hned vidět, že ho má nesmírně ráda. Při mazlení na něho neustále mluvila jako na mimino. Trpěla, když jsem štěněti měřil teplotu, prohlížel uši, dutinu ústní, oči, a jako by litovala, že mi ho předala k vyšetření. Šteně bylo zdravé, světle šedé barvy, a kolem jednoho oka mělo srst černě zbarvenou. Před očkováním jsem dal dívce do ruky letáček o tom, jak správně krmit štěňata a požádal ji, ať si jde sednout do čekárny. Byla na pokraji omdlení. Až když jsem ji ujistil, že opravdu ale opravdu to pejska bolet nebude, smutně odešla. Když jsem pak otevřel dveře čekárny, vletěla vyděšeně do ordinace s letáčkem, který nečetla, protože ho držela vzhůru nohama a řítila se ke štěněti a neustále volala: „Miláčku, miláčku, nezlob se na mne už, už jdeme domů.“ „Počkejte, musíme ještě vyplnit očkovací průkaz,“ a přidržel jsem pejska na stole. „Jak mu říkáte ?“ „Pilát,“ odpověděla a rázem ji výraz úzkosti v obličeji zmizel a vystřídal ho něžný pohled na Piláta. Byl jsem překvapen tím jménem, takové psí jméno jsem slyšel poprvé. „Zajímavé a neobvyklé jméno,“ usmál jsem se na ženu: „Bude z něho určitě bojovník, stejně jako z Poncia Piláta. Určitě prožene mnoho koček a pošle na smrt mnoho hlodavců.“ A do kolonky jméno zvířete v očkovacím průkaze Pet Passport jsem velkými písmeny napsal PILÁT. „Ne, ne!“ Otřepala se dívka hrůzou, „Pilát nebude lovit hlodavce, ale bude můj ochlánce a bude mne blánit ploti zlým lidem!“ „Prosím?“ zvolal jsem. A bylo mi jasné, že jsem zmarnil 100 Kč za očkovací průkaz. Otevřel jsem nový průkaz, smutně se zahleděl na štěně s černým monoklem na oku a do kolonky jméno napsal PIRÁT.

Komora veterinárních lékařů České republiky