Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Úvodník – MVDr. Luboš Hošek

  ÚVODNÍK

O volbách, představenstvu a o životě

Sledovat současné politické panoptikum může být z nadhledu bráno jako bizarní námět pro další Havlovu hru, ale dáte-li pomyslné společenské zrcadlo před současné představenstvo Komory, je to malý parlament zasedající ironií osudu v Jagošově knihovně (pro mladší – prof. Jagoš byl jedním z pilířů „Velké strany“ na škole). Když proběhly před dvěma roky nové volby do představenstva, občas jsem komentoval nové složení slovy, že zkostnatělé představenstvo ještě více zkostnatělo. Pravda, objevily se mladé tváře, které se ovšem z údivu nad byrokratickým molochem zmohly pouze na neškodné glosování. Jinak se ovšem stará garda semkla, obhájila si všechny svoje ohrožené jistoty a v klidu pluje do důchodu. Paroubkovsky elegantně jsme si najali PR agenturu, aby o nás vytvářela pěkný obraz u veřejnosti a platících členů. Je to nejen jednoduché, ale především velmi pohodlné řešení, opět věrně kopírující celospolečenské klima – daleko účinnější než poctivě pracovat je nazdobit svoje chabé výsledky a umlčet křiklouny.

Samostatnou kapitolou je český, dobře zakořeněný funkcionář. A nemusí být jen stranický či komorový. Malý příklad z nedávna – začali jsme chystat drobný seminář, pro změnu s jednou nejmenovanou asociací. Navrhl jsem primitivní rozpočet o pěti položkách, odpovědí mi byl rozpočet o osmi položkách, všechny měly svou neochvějnou logiku, ale nabubřely jednoduchou akci do zajímavých rozměrů. Ze semináře, který mohl stát účastníka do 1000 Kč, se stala akce za téměř 3000 Kč. Nevím, kde se stala chyba, nakonec ani představenstvo nemělo o tuto spolupráci zájem, možná děláme naše akce moc jednoduše a prostě. Bohužel, nakonec neprošla ani varianta, že 200 účastníků akce zaplatí dvojnásobek než 100, a tudíž že by mohl stát seminář aspoň polovinu. Nakonec, jak prohlásil viceprezident, slíbili jsme vám dostupné semináře, no a tento by byl trošku dražší, a to je špatně. Že tímto rozhodnutím představenstvo opět dopadlo jako neseriózní partner, to je jedna věc, že mohlo asi 150 až 200 členů komory ušetřit 1300 Kč, to je trestuhodné.

Tyto a další drobné zkušenosti z práce v představenstvu a VK mne vyprovokovaly k sepsání této agitky a budu parafrázovat výrok jednoho váženého brněnského kolegy – funkcionáři jsou mor a pryč s nima. Žádného není škoda a možná by měl být každý po dvou letech na státní náklady utracen. A řeči o tom, jak musí být zachována kontinuita, to je největší demagogie pod sluncem. Jedinou kontinuitu nosí každý chlap v kalhotách, později ji snad tvoří výsledky jeho práce, ne vysedávání po málosmyslných schůzích.

Takže vás vyzývám, svrhněte představenstvo, fakt tam nemusí zůstat ani jeden z nás, nikdo není nenahraditelný. Jestli budou v čele komory ti Víťové a Petrové, se kterými jsme dělali revoluci na škole, či ještě mladší ročníky, bude jenom dobře, nikoho nešetřete.

Pěkný začátek léta vám přeje

 
MVDr. Luboš Hošek