Komora veterinárních lékařů České republiky

Úvodník – MVDr. Mgr. Kateřina Horáčková

  Časopis Zvěrokruh 7/2018
     Úvodník


Milé kolegyně, milí kolegové,

držíte v ruce další číslo našeho stavovského časopisu. Jsou za námi první letošní vedra, suché počasí, a zpráva, že se na jižní Moravu zatoulal druh komára přenášející virus západonilské horečky. Vzhledem ke změnám počasí, které se v posledních letech objevují, si občas říkám, kdy se i u nás začnou častěji objevovat infekční onemocnění, která zatím známe jen kvůli cestování do teplejších krajin. A nejde jen o člověka, totéž platí i pro zvířata. Možná budeme muset jednou zvažovat řadu dalších onemocnění u našich pacientů automaticky bez dotazů na cestování se svými majiteli na dovolenou.

Za námi je také první velká konference kočičí medicíny pořádaná komorou. Pro ty z nás, kdo se řadí mezi „kočkovety“, to byly takové malé Vánoce, protože Susan Little je nejen uznávanou odbornicí v medicíně koček, ale také fantastickou přednášející. A když nyní inzerovala, že hledá veterinárního lékaře či lékařku do svého týmu, nepřála jsem si já sama nic jiného, než mít Ottawu v dojezdové vzdálenosti od Prahy a moci se učit od takové kapacity. Bohužel, hyperprostorové cestování neovládám, takže mi nezbylo než zamáčknout slzu a pokračovat v práci zde. Koneckonců práce je stále dost, jednu kočičí konferenci sice máme za sebou, ale bylo by hezké udělat z tohoto typu vzdělávací akce a zaměření tradici, takže na příští rok již „kočkovetům“ můžeme slíbit další zajímavou akci.

Ostatně koček není nikdy dost. V době, kdy čtete tento úvodník, už se mi (doufám) doma batolí nadílka malých koratů. Blue terrors, jak celkem trefně pojmenovala koťata tohoto velmi akčního plemene jedna chovatelka z Dánska, si ale dokážou podmanit každého, kdo má rád kočky, které se svým dvounohým spolubydlícím poměrně hlasitě komunikují a jsou natolik akční, že jim nevadí běhat ve čtyři hodiny ráno ve šlapacím kole.

Pokud i vy máte doma kočku, pohlaďte ji a podívejte se jí do očí, spatříte tam nádheru a vznešenost kočičí duše. A pokud doma kočku nemáte – inu, možná se teprve někde některá kočka rozhoduje, zda vám udělí poctu nejvyšší a jmenuje vás svým spolubydlícím.

Přeji vám krásné letní dny a příjemné počtení v tomto čísle.

Katka Horáčková

Komora veterinárních lékařů České republiky