Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Úvodník – MVDr. Michal Vítek

  Úvodník

Tak zde máme opět volby.

Tentokrát vzhledem k přesunu sněmu z podzimu na jaro bylo funkční období orgánů Komory o půl roku kratší, což bude pro některé členy, jak jsem se dočetl ve Zvěrokruhu, vysvobozením. Pro většinu již ostřílených matadorů se však nic podstatného neděje, jelikož to táhnou plynule již drahně let. Tady mě napadl citát z písně V+W „ze století do století jdem“.

Tím jsem ovšem nechtěl říci, že to je v zásadě špatně, pokud někdo má zájem pracovat pro KVL a voliči ho podpoří, proč ne. Pravdou ale je, že nabídka kandidátů je značně malá, může se tedy stát, že volby se stanou pouhou formalitou. V době, kdy píši tento úvodník, nebyla ještě uzávěrka návrhů kandidátů uzavřená, ale předběžně to na zástupy natěšených funkcionářů nevypadá.

Nemíním žehrat nad malým zájmem o „veřejnou angažovanost“, či neaktivitu jednotlivých sdružení. Tento jev s sebou celkem logicky nese postupující doba. Entuziasmus ze zakládajícího sněmu a prvních let Komory postupně utichl i v nás, kteří jsme byli u toho, a pro mladší generace je Komora bohužel většinou jen organizace, do které pošlou příspěvky, a ostatní je nezajímá. Staré „okresní“ party se rozpadají, nové se tvoří málo, nejen kvůli vzrůstajícímu věku, ale i díky tolik vzývanému konkurenčnímu boji. Tož tak.

Při volební účasti kolem 15 % a zájmu o návštěvu sněmu asi 5 % se bohužel nabízí, zdali Komora není pro většinu nutným zlem. Doufám, že ne.

Již delší dobu se diskutuje o tom, jakým způsobem volební účast zvýšit. Teoreticky jedinou možností bylo umožnit elektronickou volbu. (Ta neřeší duševní přesvědčení, ale pouze možná pro některé technickou jednoduchost.) Ovšem vzhledem k tomu, že tento bezprecedentní systém jak u voleb u ostatních komor, tak u tvrdých parlamentních, senátních či komunálních nebyl užit, je nutno obeslat každého člena Komory klasickým korespondenčním způsobem. Zkrátka letos bude možnost volby podobojí. Pochopitelně nebude možné volit dvakrát, z tohoto důvodu budou obálky opatřené jménem voliče, aby bylo možno vyloučit duplicitu. Pro ty, kteří trpí stihomamem, mohu říci, bude zřejmé kdo volil, ale ne koho volil, ostatně tak jako v každých celostátních volbách. Tudíž, buď své vyvolené odklikáte na svém, či jiném PC po zadání vašeho Komorou přiděleného hesla, nebo použijete tužku, jazyk a obálku.

Zhodnocení tohoto systému proběhne na sněmu, kde bude rozhodnuto, jakým směrem se v dalších volbách vydat.

Mám ovšem obavy, že nás na sněmu čeká opět dlouhá a květnatá diskuse, zda jsou volby právoplatné či ne. Zvu vás tímto na účast v jednacím sále, kde bude každý rozumný hlas potřebný.

Jako tradičně se loučím básní, jelikož je v naší profesi stále více žen, částečně milostnou, byť opět lehce schizofrenní.

Měsíčního světla zkrat
zatemnil tvou tvář.
Dotýkám se Tě jemně
však tuším brzký zvrat

Braň se čmeláku v houští pestíků
braň se blízko blizny.
Než lásku za triko
tak řízni.

 

Michal Vítek